Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Wybieramy i kupujemy wannę ogrodową.


Przewodnik kupującego wannę terapeutyczną Funkcje i parametry decydują o jakości...!


Wanny SPA z masażem wodnym są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Dzięki większej przestrzeni kąpieli niż w typowych kabinach z hydromasażem a także znacznie większy wybór pod względem dostępnych funkcji i wyglądu zewnętrznego stają się alternatywą również dla tradycyjnego basenu. Przy tak wielkiej różnorodności opcji i dostępnych modeli jacuzzi, można długo zastanawiać się co wybrać. Poniżej podstawowe informacje na temat tego, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie jacuzzi lub wanny SPA.

Funkcje specjalne i typy dysz hydromasażu


Przy wyborze modelu wanny SPA, należy rozważyć swoje potrzeby hydroterapii. O jej jakości decydują odpowiednio dopasowane i rozmieszczone dysze hydromasażu. Dysze mogą być umieszczone w różnych miejscach, aby wywierały łącznie działanie na wybranych obszarach ciała: cała powierzchnia pleców, ramiona, szyja, przedramiona, dłonie i nogi, pośladki, stopy itp. Większość terapeutycznych wanien SPA ma wstępnie skonfigurowane ustawienie dysz od podstawowego wiodącego modelu jacuzzi. Ich parametry są ustawione według szczegółowych ustaleń projektantów technologicznych i osób zajmujących się profesjonalnym masażem i leczeniem przewlekłych dolegliwości ciała i układu kostnego.

Dysze w jacuzzi tworzą naciski strumienia wody na wybrane powierzchnie ciała, po przez zmienną wielkości ciśnienia wypływającego powietrza lub wody. Wiele dostępnych dysz oferuje różny typ masażu. Niektóre dysze zapewniają potężne, bezpośrednie strumienie wody, które skupiają się na konkretnych grupach mięśni, podczas gdy inne mogą wirować lub pulsować wodą w celu zapewnienia bardziej delikatnego masażu. Dysze mogą być również tak zaprojektowane, aby mogły obracać się tam i z powrotem w przypadku masażu relaksacyjnego. Inni producenci oferują dysze, które mogą być uruchamiane i wyłączane indywidualnie wraz z regulacją wielkości ciśnienia i kąta aktywnej powierzchni masażu.


Wielu producentów oferuje wymienne wkłady paneli hydromasażu, które można dowolnie przekładać w wybrane miejsce w wannie z hydromasażem. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość zamówienia specjalnego miejsca z opcja wybranego typu masażu. To pozwala na precyzyjną hydroterapię określonych obszarów ciała jak również przejść do innej dowolnej konfiguracji zabiegu w dowolnym czasie.

Wypróbowania działania dysz hydromasażu w prywatnych pokojach to idealne narzędzie by uzyskać lepsze wyobrażenie o naszych potrzebach hydroterapii. Podczas testowania hydromasażu uruchamiane są też inne funkcje, które można uzupełnić przy ostatecznej konfiguracji jacuzzi.

Pompy i ciśnienie dysz


Oprócz dysz na jakość i efektywność masażu hydroterapii ma wpływ wielkość i moc pompy wytwarzającej ciśnienie. Pompa wytwarzając odpowiednie ciśnienie powietrza lub wody, tłoczy strumień przez system instalacji do dysz, gdzie jest ostatecznie kształtowany, dlatego tak ważne jest, aby mieć pompę, która jest właściwie dobrana do danego typu dyszy. Obowiązuje zasada, im więcej dysz jest przewidzianych w jacuzzi, tym większe i bardziej wydajne powinny być pompy.

Wanna SPA może mieć jedną lub kilka pomp. Pompa główna powinna być z płynną regulacją mocy lub dwiema zmiennymi prędkościami obrotowymi. Wanny wyposażone w pompę z jedną prędkością, uzupełniane są w pompę obiegową tzw recyrkulacyjną. Podczas gdy pompa główna dostarcza odpowiednie ciśnienie wody do dysz, pompa obiegowa wymusza stały obieg utrzymując równomierną temperaturę i filtrację wody w całej instalacji. Pompa o dwóch prędkościach zapewnia funkcje obiegu i odpowiedniego ciśnienia wody na dyszach hydromasażu. Jeżeli przewidujemy pełne obciążenie wszystkich możliwych miejsc masażu równocześnie, warto mieć drugą pompę, dla utrzymania odpowiednich parametrów pracy dysz jednocześnie.

Inna zasadą promująca efektywny hydromasaż jest hydroterapia w oparciu o wysokie przepływy wody. Technika polega na wprowadzaniu w ruch dużych mas wody za pośrednictwem dysz o dużym przekroju strumienia wody. Ma ona szczególne zastosowania na dolne partie ciała a w szczególności stopy. Doskonale wpływa na procesy terapeutyczne związane z rehabilitacja a więc ćwiczenia oporowe z wykorzystaniem ćwiczeń aqua fitness.

Temperatura i panel obsługi jacuzzi


Możliwość kontrolowania zmiany ciśnienia w dyszach jest ważnym elementem w celu podniesienia komfortu hydroterapii. Poprzez regulację strumienia przepływu wody, można wybierać między energicznym lub delikatnym masażem w zależności od potrzeb i osobistych preferencji.

Panel sterowania wanny z hydromasażem umożliwia zarządzaniem podstawowymi automatycznymi programami pracy różnych typów masażu lub dopasowanie ich trybu pracy do potrzeb użytkownika. Podstawowym parametrem regulacji jest temperatura wody i wielkość przepływu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt iż wartość ta w niektórych rodzajach masażu nie podlega zmianie a przy innych programach są wprowadzone wartości domyślne, zalecane dla różnych zabiegów.

Temperatura wody pomiędzy 36 a 40 stopni C° rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból pleców, stawów wywołane skurczami mięśni lub lokalnymi zapaleniami. Neutralna temperatura 32 - 34 stopni C° uspokaja system nerwowy i jest skuteczna w leczeniu bezsenności zmniejszając niepokój, zmęczenie i ból przewlekły. Wybierając wannę z hydromasażem, warto upewnić się, że na panelu sterowania wyświetlana jest zadana i rzeczywista temperatura w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Lekarze zalecają użytkownikom spędzić w wodzie o temperaturze 38-40 stopni C° nie więcej niż 15 minut. Temperatura wody dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku nie powinna przekraczać 35 stopni C°.

Łatwość obsługi jest kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze jacuzzi. Wiele modeli wanien jacuzzi ma pomocnicze panele sterowania, które umożliwiają regulację przepływu wody pompy w różnych punktach wanny SPA. Dodatkowe pływające piloty eliminują konieczność zmiany miejsca w czasie zabiegu hydroterapii. Dla większej wygody, niektóre modele posiadają zdalną regulację wewnątrz domu, dzięki czemu można przygotować ciepłe jacuzzi w określonym czasie. Istnieją również funkcje pamięci, które zapamiętują ulubione ustawienia, a także elementy energooszczędne, które automatycznie obniżają temperaturę wody lub wyłączają dysze w określonym porach nie użytkowania wanny SPA.

Jaki typ siedzeń i ich położenie jest optymalne dla hydroterapii?


Dokonując wyboru jacuzzi lub wanny SPA, należy rozważyć ile osób będzie korzystać z kąpieli i zabiegów jednocześnie? Czy będzie używane do celów rekreacyjnych, terapeutycznych, czy jedno i drugie? W jakim miejscu będzie zainstalowana?

Przy tak wielu dostępnych modelach i opcji wyboru, decyzja, co jest najlepsze to kwestia osobistych preferencji, możliwości ustawienia w domu, sposobu użytkowania i kosztów eksploatacji. Większość producentów preferuje typ siedzeń; leżących, półleżących, ławeczka, salonik na stopy z opcją hydromasażu no i najważniejsze wygodne fotele kapitańskie z szeregiem opcji hydromasażu na poszczególne partie ciała. Różne głębokości zanurzenia miejsc pozwalają na dopasowanie się do każdego wymiaru ciała.

Wielkości jacuzzi wahają się od małych modeli dla jednej lub dwóch osób do dużych modeli, które mieszczą nawet dziesięć lub więcej osób. Dostępne są różne rodzaje siedzisk. Typowe siedzenia ”Bench” (ławka), są zazwyczaj stosowane w modelach podstawowych. Wygodne usadowienie się i swoboda ruchu oferuje maksymalny komfort siedzenia, dzięki czemu doskonale nadaje się do rozrywki. Większość urządzeń klasy średniej i wyższej posiadają formowane siedzenia i dopasować do kształtu ciała, w którym każdy fotelik jest przeznaczony do pełnienia określonego typu funkcji hydroterapii. Miejsca typu "Kapitan" są lekko pochylone dla wsparcia pleców i mają przylegające podłokietniki oraz zagłówek, to idealne miejsca na hydroterapie. Fotele "Salon" pozwalają na pełny relaksacyjny wypoczynek. Małe miejsca tzw "Cool"*8, chłodzące są lokalizowane bliżej powierzchni wody, zapewniając wygodne miejsce, aby zaaklimatyzować ciało przed kąpielą lub po jej zakończeniu przed opuszczeniem wanny SPA. Dla ułatwienia rozmowy, niektóre modele mają odwracalne, podwójne siedzenia typu "Salon" zwrócone ku sobie. Inne ustawienia mogą obejmować siedzenia typu *8"Bench-like" na jednej ze stron jacuzzi. Większość producentów oferuje modele o różnych formach miejsc siedzenia. Na przykład, wanna pięcioosobowa SPA z czterema krzesłami typu "kapitan" i jedno miejsce do schładzania.

Ilość wybranych rodzajów miejsc hydromasażu decyduje o wielkości jacuzzi. W większości przypadków jest liczba pięciu – sześciu miejsc i pod taka wielkość jacuzzi należy wcześniej przygotować miejsce na instalację domową lub w ogrodzie.
Istotnym elementem decydującym o profesjonalnym wykonaniu wanny SPA jest brak efektu wypływania ciała podczas silnego hydromasażu i zagłówki z pełną regulacją wysokości.

Miejsce instalacji


Wanny z hydromasażem i baseny SPA mogą być zainstalowane wewnątrz lub na zewnątrz domu. Mogą być posadowione na powierzchni podłoża lub częściowo wbudowane. Inne lokalizacje to; w altanie lub zabudowie zapewniającej cień. Najbardziej popularna zabudowa i miejsce instalacji wanny jacuzzi lub basenu SPA to część ogrodu.
Jeśli wanna SPA ma służyć celom zabawy najlepszym miejscem jest bliskie sąsiedztwo domu. Jeśli chcesz korzystać z wanny z hydromasażem, aby odpocząć i uciec od codziennego stresu, należy umieścić go w miejscu ciszy, z zachowaniem prywatności od sąsiadów.Bez względu na decyzje, miejsca instalacji jacuzzi, trzeba wcześniej przygotować płaską podstawę która jest w stanie przenieść obciążenie wanny z wodą i osób tam znajdujących się. (wypełnione wodą i zajęte przez kilka osób, jacuzzi może ważyć ponad 4000 kg!)
Przygotowanie miejsca naziemnego wymaga dodatkowych prac i materiałów takich jak; specjalna podstawa producenta wanny SPA, wylewka batonu zbrojonego, żwir i kamienie. Warto również przemyśleć drogę transportu, (dźwig, wózek). Instalacja wanny jacuzzi na podłożu twardym (beton, konstrukcja drewniana) wymaga dodatkowej analizy w celu ustalenia nośności.

Posadowienie wanny SPA całkowicie lub częściowo w ziemi z pewnością tworzy bardziej naturalny wygląd, jednak ten sposób montażu ogranicza nam możliwości przesunięcia go w przyszłości, należy przewidzieć sposób obsługi serwisowej, jest również ryzyko wtargnięcia wody gruntowej. Z pewnością ten typ lokalizacji jest bardziej pracochłonny i droższy.

Umiejscowienie jacuzzi w miejscu zamkniętym (pokój kąpielowy) oferuje maksimum prywatności i pozwala korzystać z jacuzzi, niezależnie od pogody. Podobnie jak instalacja zewnętrzna wymagają wielu dodatkowych przygotowań. Należy sprawdzić fundamenty domu w celu zapewnienia odpowiedniej nośności dla wanny SPA, być może trzeba wzmocnić podłogę pomieszczenia, w którym planuje się go zainstalować. Podłogi powinny być antypoślizgowe.

Ponieważ gorąca kąpiel tworzy wiele wilgoci w powietrzu, pomieszczenie w którym chcemy ustawić jacuzzi musi być dobrze wentylowane. Aby uniknąć pleśni, niezdrowego powietrza, i wszelkich uszkodzeń konstrukcji budynku. Wskazana konsultacja ze specjalistą od klimatyzacji i wentylacji basenu.

Konserwacja i utrzymanie czystej wody


Będąc u użytkownikiem jacuzzi lub wanny SPA warto sobie uświadomić fakt, iż komfort kąpieli w dużym stopniu jest uzależniony od czystości samego urządzenia a wiec jego obsługi bieżącej. Sprawa dotyczy przede wszystkim zapewnienie prawidłowej filtracji wody. Większość wanien jacuzzi proces utrzymania właściwego poziomu higieny wody po przez zastosowanie odpowiedniej technologii został zautomatyzowany. Obsługa ze strony użytkownika ogranicza się do działań związanych z kontrolą i wymianą filtrów lub uzupełnianiem substancji chemicznych. O ile weryfikacja przydatności filtru wody ogranicza się do utrzymania okresowych czynności to czystość wody zależy od dawkowania środków chemicznych wpływających na poszczególne walory fizyczne wody kąpielowej.Najbardziej popularnym środkiem dezynfekcji chemicznej jest brom ze względu na jego efektywność szczególnie w wysokich temperaturach i różnych poziomach pH. Brom jest w postaci tabletek lub granulatu a uzupełniany jest za pośrednictwem odpowiedniego systemu dawkowania.
Bardziej zaawansowane technologicznie wanny jacuzzi mają system ozonowania wody i jonizator który wykorzystuje jony miedzi i srebra do dezynfekcji wody. Warto jednak pamiętać iż są to technologie uzupełniające i nadal wymagają niewielkiej ilości bromu do skutecznej dezynfekcji wody.

Wewnętrzna powierzchnie powłoki wanny z hydromasażem, muszą być odporne w długim okresie na procesy chemicznych zachodzące w wodzie. Powłoka akrylowy to najczęściej stosowany materiał ze względu na trwałość i łatwość konserwacji. Gładka powierzchnia, która zapobiega gromadzeniu się brudu jest odporna na przebarwienia i działanie środków odkażających. Zewnętrzna część wanny musi być odporna na działanie warunków zewnętrznych a więc wilgoć i promienie słoneczne. Większość producentów oferuje drewniane szafki w syntetycznej obudowie o różnych kolorach i strukturze ze względu na łatwe czyszczenie wodą z węża. Różnorodność opcji wykonania i budowy wanny z hydromasażem gwarantuje właściwy wybór który pasuje do Twojego stylu życia.

Bez względu na to czy szukamy miejsca na zabawę dla swojej rodziny i znajomych lub też chcemy stworzyć oazę relaksu, jacuzzi jest doskonałym dodatkiem do domu lub ogrodu.

Korzyści posiadania jacuzzi a koszty zakupu Zrozumienie naszych potrzeb decyduje o przydatnosci wanny SPA...!


Zakup jacuzzi lub wanny SPA to na pewno dobra inwestycja. Wanna SPA nie tylko zapewnia doskonały relaks, wspólną rodzinną zabawę, ale także oferują wiele korzyści dla zdrowia. W rzeczywistości, wiele badań wykazało, że kąpiel i pływanie w ciepłej wodzie w połączeniu z hydromasażem poprawiają sen, krążenie krwi, zmniejszają stres, łagodzą ból stawów.Niezależnie, czy powodem zakupu jacuzzi jest chęć poprawy zdrowia, stworzenie miejsca rozrywki, relaksu ze względu na nasze indywidualności musimy zwrócić uwagę na wielkości i ukształtowanie miejsc w wannie.
Cena małego basenu typu jacuzzi zależy od jego wielkości, marki i funkcji. Małe modele podstawowe z ograniczoną liczbą funkcji zaczynają się już od 12 tys zł. Dobrze wyposażone pięcioosobowe jacuzzi kosztuje około 30 tys - 38 tys złotych. Większe modele z dodatkowymi dyszami i nietypowym układem miejsc siedzących może być 50 tys - 70 tys. Luksusowe modele mają zazwyczaj więcej dodatkowego wyposażenia; jak systemy muzyczne TV/DVD, oświetlenie, automatyczny system czyszczenia co wpływa na ostateczną wartość jacuzzi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

7 200,00 PLN

kup
Beinshwimmer BECO wypornościowe buty pływaka

Beinshwimmer BECO wypornościowe buty pływaka wspomagające ćwiczenia aquafitness - buty wodne wzmacniające mięśnie brzucha i nóg.
Szukaj