Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Parametry techniczne przeciwprądu pływackiego


Kłopoty z źle dopasowanym przeciwprądem pływackim w basenie SWIM SPA...


Na rynku pojawiło się wielu producentów oferujących baseny ogrodowe z przeciwprądem. Większość instaluje systemy przeciwprądu na zasadzie wyposażenia wielofunkcyjnego nie przeprowadzając wcześniej wnikliwej oceny technicznej przydatności takiej funkcji. Nie dopasowanie przeciwprądu do wielkości basenu może być niebezpieczne albo mało praktyczne w użytkowaniu. Problem dotyczy w głównie producentów wprowadzających ich produkcję spontanicznie kierując się wyłącznie zapotrzebowaniem rynku.Odpowiednie badania techniczne i certyfikaty świadczące o jakości to p odstawa do oceny basenu ogrodowego z przeciwprądem.


Najczęstsze problemy związane z jakością przeciwprądu w basenie ogrodowym z przeciwprądem to:

  • Za mało mocy. Niewymiarowe pompy i nieefektywna instalacja wodno-kanalizacyjna, oznaczają, że większość basenów z bieżnią pływacką wytwarza słaby przeciwprąd, nie użyteczny nawet dla początkujących naukę pływania. Sposobem nadrobienia braku mocy jest dołączenie pętli pływackiej, która ogranicza ruch pływania do przodu i uporczywe ściąganie osoby pływającej do tyłu co z pewnością jest mało komfortowe. Pętla pływacka z założenia jest wyłącznie narzędziem wspomagającym naukę pływania w fazie początkowej.
  • Brak systemu regulacji mocy przeciwprądu. Innym problemem jest ograniczona kontrola prędkości przeciwprądu pływackiego. Oznacza to, że w czasie treningu nie jesteśmy w stanie pływać w wygodnym tempie; swobodne pływanie lub ciągła arytmia by wyrównać działające siły przeciwprądu. Popularna regulacja mocy przeciwprądu to dwustopniowa załączająca dwie lub wielokrotność dysz (2-4 lub 2-3). Idealna regulacja elastyczna od 1 do 100% dla wszystkich dysz jednocześnie ( przykład: Pro Trainer™ )
  • Zastosowanie dysz strumieniowych JET o małym przepływie wody. Najczęstszym problemem związanym z przeciwprądem w basenie Swim Spa jest instalacja dysz wysoko strumieniowych wykorzystywanych w tradycyjnej hydroterapii. Stworzenie systemu pływackiego z kilku dysz tego typu powoduje że przeciwprąd jest bardzo wąski i turbulentny . Mimo że te dysze świetnie nadają się do terapii, to nie zostały zaprojektowane do pływania.
  • Źle zaprojektowany profil wewnętrzny basenu. Większość osób, którzy chcą kupić basen ogrodowy z przeciwprądem, nie zdaje sobie sprawy, że projekt powierzchni wewnętrznej powłoki basenu wpływa na parametry przeciwprądu. Większości basenów Swim Spa ma profil wanny prostokątny. Taka konstrukcja jest łatwa w produkcji ale powoduje załamanie fali w pasie pływackim. Płaskie boczne i tylne ściany powodują załamywanie się przeciwprądu i jego odbijanie z powrotem na pływaka. Ta woda następnie wchodzi w interakcję z resztą prądu pływackiego i wytwarza nie pożądaną turbulencję i wytłumienie siły przeciwprądu. Dlatego producenci rozumiejący problem produkują baseny z przeciwprądem o różnym zastosowaniu rekreacji, przykład; fitness z płaskim dnem lub sport z wyprofilowanym dnem. W tych przypadkach basen z takim samym układem przeciwprądu uzyskuje różne parametry nośne fali zdatnej do pływania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę...



Oto kilka wskaźników dobrej jakości przeciwprądu pływackiego.

  • Wydajne pompy tworzące strumień przeciwprądu. Aby uzyskać mocny przeciwprąd, niezbędna jest wystarczająca moc pomp tłoczących wodę względem dysz. Oceniając parametry pomp nie jest ważna ich moc znamionowa HP a parametr GPM (galonów na minutę), czyli ilość tłoczonej wody w czasie. Dwie pompy o identycznej mocy znamionowej HP mogą wytwarzać bardzo różne przeciwprądy pływackie. Jednostka HP określa moc zużywaną przez pompę tłoczącą, a nie ilość tłoczonej wody. Ponieważ ruch wody jest prawdziwą miarą mocy przeciwprądu, wielkość GPM (galony na minutę) jest znacznie bardziej miarodajną informacją.
  • Zawory elektroniczne. Większość basenów z przeciwprądem jest w stanie zmieniać wartości przepływu strumienia wody w granicach 20% -30%. Na przykład baseny z bieżnią pływacką o maksymalnej prędkości 10 km / h można obniżyć tylko do 7-8 km / h. Powodem tego jest stosowanie ręcznych zaworów do sterowania przeciwprądem. Zawory (bramowe) nie są wystarczająco wytrzymałe, aby odpowiednio poradzić sobie z dużą ilością wody potrzebnej do zasilania przeciwprądu. Technologia ta jest zaczerpnięta z systemów hydroterapii stosowanych w wannach SPA gdzie panują znacznie niższe parametry przepływu wody. Elektroniczne zawory są znacznie efektywniejsze i pozwalają na dokładną kontrolę przeciwprądu. Najlepsi producenci w standardzie oferują zmianę parametrów przepływu strumienia przeciwprądu od 0-100%. Ten poziom kontroli oznacza, że każdy, kto korzysta ze Swim Spa - niezależnie od umiejętności pływania - będzie mógł znaleźć odpowiednią prędkość do pływania.
  • Szeroki strumień przeciwprądu. Dysze wanny z hydromasażem są zaprojektowane do masażu bardzo wąskiego, skupionego obszaru. Zastosowanie ich jako dysz przeciwprądu, powoduje wytwarzanie bardzo wąskiego i silnego strumienia o dużej turbulętności. To powoduje, że w czasie pływania jesteśmy spychani na boczne burty wanny Swim Spa i tracimy energię na ponowne wyrównanie toru pływackiego w osi strumienia wody.





Aby stworzyć właściwy szerszy pas pływacki, musimy zastosować odpowiedni układ geometryczny dysz powodujący wytworzenie szerokiego strumienia przeciwprądu. Dobrym rozwiązaniem jest układ geometryczny trójkąta z minimum sześciu dysz JET lub zastosowanie dyfuzorów poziomych na trzech podstawowych dyszach. Dyfuzory zamontowane wewnątrz wylotu dyszy i mają na celu znaczne zmniejszenie turbulencji wytwarzanych przez pompy strumieniowe jak również dają dodatkową możliwość sterowania strumieniem góra-dół.

Pompy strumieniowe naturalnie tworzą turbulentną kąpiel. Dzieje się tak, ponieważ poruszają one wodę za pomocą wirującego wirnika. Gdy woda opuszcza pompę, kontynuuje wirowanie, co powoduje turbulencje.  Dyfuzory poziome przełamują to wirowanie, tworząc bardzo gładki prąd, który jest znacznie przyjemniejszy do pływania.


Przeczytaj również;

 

·         Jaki basen ogrodowy z przeciwprądem pływackim wybrać, by nie żałować...?

·         Podstawowe parametry wpływające na jakość pływania w miejscu.

·         Kłopoty z przeciwprądem w basenie SWIM SPA.

·         Technologia wykonania niecki basenu ogrodowego z przeciwprądem.

·         Który typ basenu z przeciwprądem jest najlepszy?

·         Typ przeciwprądu i wielkość basenu Swim Spa.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj