Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Technologia oczyszczania wody w basenie kąpielowym

Uzdatnianie wody w wannie SPA i basenie z przeciwprądem typu Swim Spa

Idealny system uzdatniania wody w basenie kąpielowym, SPA lub Swim Spa z przeciwprądem pływackim zapewnia niezmiennie czystą wodę i jest łatwy w użyciu.

Użytkownicy jak również osoby planujące inwestycje zakupu basenu mają do dyspozycji szereg możliwych opcji wyboru systemu filtracji i uzdatniania wody. Poniżej podsumowaliśmy najpopularniejsze z nich, wraz z ich zaletami i wadami. Systemy te mogą być łączone lub występować oddzielnie. Oferowane przez nas baseny w większości przypadków maja możliwość wyboru opisanych systemów filtracji i uzdatniania wody basenowej.

Opcje uzdatniania wody w SPA lub Swim Spa

Mniejsze baseny ( takie jak nasze  baseny do pływania z przeciwprądem ) mieszczą mniej wody, są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu oraz zużywają znacznie mniej środków chemicznych w porównaniu do pełnowymiarowych basenów klasycznych. Ponadto mniejszy basen z przeciwprądem z  zaawansowaną technologią napędu propolusion  może zapewnić wszystkie zalety pływania ma dużym basenie o długości 25 m lub 50 m.

Ostatecznie to, jaki system uzdatniania wody w basenie będzie właściwym wyborem, zależy  od budżetu i czasu, jaki przeznaczymy na obsługę czyszczenia podstawowych elementów filtracji.

Zdecydowanie polecamy systemy uzdatniania i filtracji wody basenowej z funkcją ozonowania lub lampą UV. Ich połączenie to najbardziej oczekiwana, jakość. Nasze doświadczenia wskazują, że te metody sanitacji basenów mają wyraźną przewagę nad innymi.

Systemy dezynfekcji promieniowaniem UV

Zalety

 • Systemy oczyszczania z wykorzystaniem lampy UV przenoszą oczyszczanie wody na wyższy poziom. Woda przepuszczana jest przez światło ultrafioletowe w celu zabicia szkodliwych organizmów.
 • Promieniowanie UV niszczy bakterie i inne szkodliwe cząsteczki bez chemicznych skutków ubocznych. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które usuwa z wody wszystkie, jeśli nie większość, niebezpiecznych mikroorganizmów.
 • System UV jest przyjazne dla środowiska. Nie emituje żadnych produktów ubocznych.
 • System UV wymaga niewielkiej konserwacji. Większość lamp UV wymaga jedynie corocznej wymiany żarówki.
 • Nie ma chemicznego zapachu ani smaku.
 • System UV jest dodatkowym utleniaczem i środkiem dezynfekującym. Należy jednak go stosować z minimalną ilością chloru, ponieważ nie jest to całkowitym systemem dezynfekującym, ale znacznie zmniejsza ilość potrzebnego chloru lub bromu.

Niedogodności

 • Aby woda w basenie była skutecznie poddawana dezynfekcji, musi być przejrzysta.

Jeśli woda jest mętna, utrudnia to przenikanie światła UV do wody i niszczenie mikroorganizmów. Wszelkie mikroorganizmy pominięte przez strefę oddziaływania promieniowania UV pozostają w wodzie. Zatem musimy dbać o klarowność wody.

Ozonowanie wody w  basenie kąpielowym

Ozon to tlen (O 2 ) z przyłączonym dodatkowym atomem tlenu (O 3 ). Trzeci atom tlenu utlenia i niszczy mikroorganizmy w basenie, w tym bakterie, wirusy i pasożyty. Ozon dodatkowo rozkłada i niszczy zanieczyszczenia przenoszone na ciele, takie jak; kosmetyki, olejki do ciała i pot znajdujący się w wodzie.

Zalety

 • Podobnie jak światło UV, ozon wytwarza mniej produktów ubocznych niż chlor.
 • Ozon nie powoduje, że uzdatniona woda ma nieprzyjemny zapach.
 • Ozon niszczy mikroorganizmy w wodzie basenowej, w tym bakterie, wirusy i pleśnie.
 • Łatwy w instalacji  ( jednostkowy element ), prosty w utrzymaniu.
 • Brak długotrwałych prac serwisowych i naprawczych
 • Przyjazny dla środowiska.
 • Ozonowanie jest dodatkowym systemem utleniania i środkiem dezynfekującym. Należy więc go stosować z chlorem, ponieważ nie jest to całkowitym system dezynfekującym, ale znacznie obniża ilość potrzebnego chloru.

Uzdatnianie wody chlorowanej

Zalety

 • Najczęściej stosowanym środkiem do dezynfekcji basenów jest chlor. Jest to bardzo łatwo dostępny środek chemiczny. Występuje w kilku postaciach: tabletek, płynu i granulatu.
 • Chlor skutecznie zabija lub inaktywuje patogeny i glony. Utlenia lub niszczy chemicznie inne materiały pochodzące ze środowiska lub użytkowników.
 • Chlor działa jak resztkowy środek dezynfekujący, co oznacza, że może pozostać w basenie długo po jego zastosowaniu.
 • Chlor można również przechowywać przez długi czas.

Niedogodności

 • W przypadku niewłaściwego dawkowania chlor może powodować zaczerwienienie oczu, wysuszenie skóry i podrażnienie płuc.

Jeśli skład chemiczny wody nie zostanie utrzymany w równowadze, chloraminy wyparują i będą powodować zapach podobny do zgnilizny.


Uzdatnianie wody bromem

Zalety

 • Brom świetnie radzi sobie z usuwaniem bakterii, zarazków, wirusów, glonów i innych zanieczyszczeń przez okres dłuższy niż chlor.
 • Ma niższy poziom pH, więc jest mniej problemów z utrzymaniem równowagi pH
 • Nie ma tak silnego zapachu i jest mniej podrażnień skóry i oczu.
 • Brom jest lepszy niż chlor w SPA. Jest bardziej stabilny niż chlor w wysokich temperaturach wody.

Basen ze słoną wodą

Zalety

 • Uzupełnianie soli jest wymagane w mniejszym stopniu niż chloru lub bromu.
 • Sól powoduje mniej szkód zdrowotnych niż tradycyjny chlor. Sól jest bezwonna i wiąże się z mniejszym ryzykiem alergii, podrażnień oczu i skóry.
 • Prąd elektryczny zamienia sól w kwas solny, który w rzeczywistości jest chlorem. Dzieje się to wolniej, więc wymaga mniej konserwacji i jest lepszy dla skóry, oczu i kostiumu kąpielowego.
 • Systemy solne sprawiają, że woda staje się „bardziej miękka”.

Niedogodności

 • Sól jest droższa od chloru, ponieważ do jej przetworzenia konieczny jest zakup generatora.
 • Baseny ze słoną wodą mogą mieć wysoki poziom pH, dlatego należy uważnie monitorować jego poziom. W przypadku wzrostu poziomu należy dokonać regulacji lub zastosować regulator pH.
 • Sól jest żrąca, co oznacza, że sól w basenach może korodować i przedwcześnie uszkodzić mechanizmy systemu, jeśli nie jest często myta lub nie jest samooczyszczająca. Jest również wyjątkowo żrący, co wpływa na drewniane tarasy, niektóre kostki brukowe, niektóre grzejniki, oświetlenie podwodne, osprzęt, szyny i komponenty ze stali nierdzewnej, niektóre formy muru i wykładziny.
 • Początkowy koszt instalacji basenów ze słoną wodą jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku basenów z chlorem lub bromem. Jest to również bardziej złożone i będzie wymagało dodatkowej konserwacji.
 • Sól może być szkodliwa dla niektórych obszarów środowiskowych, takich jak zlewiska i studnie wód gruntowych.


Podsumowanie

Podejmując decyzje o zakupie wanny SPA lub basenu z przeciwprądem typu Swim Spa powinniśmy na samym początku określić potrzeby związane z filtracja wody basenowej. Niewątpliwą zaletą w/w miejsc rekreacji jest fakt, iż maja one już przygotowany odpowiedni system filtracji wody. Jest on też w pewnym stopniu z automatyzowany a nasze prace konserwacyjne polegają głównie na kontroli, jakości wody (np. pomiar pH lub chloru). Warto również na samym początku przed napełnieniem basenu wodą zweryfikować twardość wody (zawartość Ca).

Technologia kontroli i pomiaru jakości wody basenowej

Abyś zapewnić odpowiedni komfort na basenie domowym, materiały użyte do budowy basenu nie mogą być obciążone działaniem środowiska wody. Zatem stała kontrola parametrów wody jest konieczna. Zadanie te możemy realizować po przez pomiar ręczny lub przy użyć automatycznych systemów pomiarowych i kontrolnych.


Pomiar pH wody basenowej

Zasadniczo należy kontrolować trzy wartości.

 • Wartość pH wskazuje, jaka jest woda kwaśna lub zasadowa. Jeśli pH jest zbyt wysokie, może powodować podrażnienie skóry i oczu. Z drugiej strony zbyt niska wartość pH może być niekorzystna dla materiałów metalowych, połączeń płytek ceramicznych i innych elementów wyposażenia basen. Optymalna wartość pH jest między 7,2 a 7,4.
 • Ponadto należy ustalić stężenie chloru lub innego produktu do uzdatniania wody dla zapewnienia optymalnych warunków. Stężenie nie powinno odbiegać od 0,3 do 0,6 mg / l wolnego chloru.
 • Napięcie ORP jest trzecią wartością. Redox oznacza redukcję i utlenianie. Opisuje chemiczny sposób działania chloru. Chlor utlenia się (pochłania elektrony), więc łączy się z bakteriami i zarazkami, czyniąc je nieszkodliwymi. Mówiąc prościej, napięcie redox wskazuje stopień dezynfekcji chlorowanej wody. Powinno to być w granicach 750 mV, przy optymalnej wartość pH porusza się.

Jakość utrzymywanej wody w bardzo dużym stopniu zależy od jej pielęgnacji przez Użytkownika. Wymienione systemy stanowią element wspomagający i znacznie ułatwiający utrzymanie, jakości wody. Zdecydowanie należy wybierać ich kombinacje. Brak systemu uzdatniania wody basenowej typu UV lub ozonowanie w dzisiejszych czasach jest opcją złego wyboru.


Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj