Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Technologia oczyszczania wody w basenie kąpielowym

System filtracji wody basenowej

Jak działa system filtracji wody basenowej - na co warto zwrócić uwagę.


Świeża i krystalicznie czysta woda zapewnia komfort korzystania z domowego basenu. Aby móc czerpać przyjemność z kąpieli, odpowiednia technologia wykonuje pracę wg ściśle określonych reguł. Na całość sytemu przygotowania wody basenowej składają się: pompy i filtry, a także produkty do pielęgnacji wody.

Pompa wymuszająca obieg wody w basenie

Woda znajdująca się w basenie musi podlegać recyrkulacji i wymianie na świeżą przefiltrowaną wodę. Ciągły ruch wody wymuszony pracą pompy basenowej zapewnia płynny przepływ wody w niecce basenu zapewniając jej równomierne wymieszanie i jednakowe parametry w całej objętości. Względy techniczne i ekonomi nie pozwalają na usuwanie zużytej wody tak jak to czynimy w domu przy pracach kuchennych i sanitarnych. Woda basenowa znajduje się w ciągłej recyrkulacji podlegając obróbce technologicznej polegającej na filtracji, uzdatnieniu i podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Na skutek ciągłego parowania wody w niecce basenowej należy ubytki uzupełniać świeżą wodą.
System filtracji wody basenowej
Pompa basenu czerpie zanieczyszczoną wodę za pomocą odpieniacza lub odpływów podłogowych, przenosi go do filtra, który zatrzymuje cząstki brudu. Czysta woda jest następnie pompowana z powrotem do basenu przez dysze wlotowe. Siła ssąca pompy basenu zapewnia również regularny ruch wody.

Filtr wody w basenie

Filtr wody basenowejWoda, która jest przesyłana do filtra za pośrednictwem pompy basenowej, jest uwolniona od zanieczyszczeń typu włosy, łupież i inne zanieczyszczenia dostające się do basenu. Oprócz filtrów piaskowych, istnieją inne materiały filtracyjne, zatrzymujące brud. W zależności od wielkości basenu jak również specyfiki technologii wody basenowej mamy do wyboru filtry jedno- i wielowarstwowe. Ten pierwszy filtruje wodę wyłącznie za pośrednictwem jednej warstwy. Filtry wielowarstwowe pozwalają wodzie przepływać przez kolejną warstwę filtracyjne. Sprawiając iż proces ten jest efektywniejszy.

Flokulacja sposób na najmniejsze cząstki brudu

Nie wszystkie cząstki brudu są wystarczająco duże, by zostały zatrzymywane przez podstawowy filtr (piasek). Aby poprawić efektywność filtracji wody basenowej i pozbyć się nawet tych najmniejszych i niewidocznych zanieczyszczeń, przed filtrem do wody podaje się flokulant. Powoduje to powstawanie większych cząstek, które mogą być łatwo przechwycone przez filtr (piasek).

Całkowite pozbycie się zanieczyszczeń z filtra

Brud, który osadza się do filtra, musi być regularnie usuwany. W tym celu kierunek przepływu wody jest odwracany (płukanie zwrotne). Cząstki brudu są uwalniane z filtra i odprowadzane przez przepływającą wodę do kanalizacji a ubytek zastępowany świeżą wodą. Proces płukania może być wykonywany ręcznie lub całkowicie automatycznie - w zależności od wybranego systemu filtrów.

Skimmer lub krata przelewowea – filtracja powierzchni wody

Skimer filtracji wody basenowej
Cząstki brudu, które dostaną się do wody, powinny opuścić basen jak najszybciej. Jest to zapewnione przez liniowe odpływy, skimmer lub kanał przelewowy. Skimmer posiada otwór ssący, przez który - za pomocą pompy basenowej - woda powierzchniowa jest zasysana i podawana do systemu filtracji. Liście, włosy i inne cząstki brudu są usuwane z basenu kąpielowego. Oczyszczanie powierzchni lustra wody można również wykonać za pomocą krat przelewowych. Jest to standard w publicznych basenach. Znajduje się on wokół linii brzegowej niecki basenu, powodując stopniowe wlewanie się wody do kanału przelewowego a następnie do zbiornika wyrównawczego. Stamtąd zanieczyszczona woda jest kierowana do systemu filtrów a następnie po przez dysze denne na dnie basenu ponownie wprowadzana do niecki basenu.

Dezynfekcja wody – ostateczny proces uzdatniania wody basenowej

Idealne utrzymanie wody basenowej w czystości bez środków dezynfekcji jest absolutnie nie możliwe. Bez ich użycia nie jesteśmy w stanie pozbyć się drobnych bakterii i grzybów które doskonale wykorzystują środowisko wodne do zwiększania swojej populacji. W publicznych basenach wykorzystywany jest chlor, który można również zastosować w prywatnym basenie. Poza tym do wyboru mamy uzdatnianie wody za pomocą aktywnego tlenu, bromu lub biguanidów.

Technologia kontroli i pomiaru jakości wody basenowej

Abyś zapewnić odpowiedni komfort na basenie domowym, materiały użyte do budowy basenu nie mogą być obciążone działaniem środowiska wody. Zatem stała kontrola parametrów wody jest konieczna. Zadanie te możemy realizować po przez pomiar ręczny lub przy użyć automatycznych systemów pomiarowych i kontrolnych.

Pomiar pH wody basenowej
Zasadniczo należy kontrolować trzy wartości.
  • Wartość pH wskazuje, jaka jest woda kwaśna lub zasadowa. Jeśli pH jest zbyt wysokie, może powodować podrażnienie skóry i oczu. Z drugiej strony zbyt niska wartość pH może być niekorzystna dla materiałów metalowych, połączeń płytek ceramicznych i innych elementów wyposażenia basen. Optymalna wartość pH jest między 7,0 a 7,4.
  • Ponadto należy ustalić stężenie chloru lub innego produktu do uzdatniania wody dla zapewnienia optymalnych warunków. Stężenie nie powinno odbiegać od 0,3 do 0,6 mg / l wolnego chloru.
  • Napięcie ORP jest trzecią wartością. Redox oznacza redukcję i utlenianie. Opisuje chemiczny sposób działania chloru. Chlor utlenia się (pochłania elektrony), więc łączy się z bakteriami i zarazkami, czyniąc je nieszkodliwymi. Mówiąc prościej, napięcie redox wskazuje stopień dezynfekcji chlorowanej wody. Powinno to być w granicach 750 mV, przy optymalnej wartość pH porusza się.

Wymiennik ciepła – podgrzewanie wody basenowej

Wymiennik ciepła dla wody basenowej
Twoja woda powinna mieć odpowiednią temperaturę ze względu na komfort kąpieli. Istnieje wiele sposobów na podgrzewanie wody w basenie. Można korzystać z energii odnawialnej (systemy solarne, pompa ciepła) lub paliw kopalnych (gaz, olej opałowy). Niezależnie od wyboru źródła energii, wytworzone ciepło musi zostać przeniesione do wody w basenie. Zwykle odbywa się to za pomocą wymiennika ciepła w którym oba hydrauliczne obiegi wody przepływają obok siebie. W jednym z nich jest ciepła woda pochodząca ze źródła energii (np. z centralnego ogrzewania) a w drugim woda basenowa. Za pomocą materiałów przewodzących ciepło z obiegu o wyższej temperaturze jest przekazywane temu drugiemu w tym przypadku do wody basenowej.

Czyszczenie basenu

Pomimo systemu filtrującego i środków do uzdatniania wody, ściany basenu i podłoga muszą być oczyszczone od czasu do czasu. Można to zrobić ręcznie lub wykorzystać półautomatyczne i w pełni zautomatyzowane rozwiązania.

Atrakcje wodne

Możesz zaprojektować swój prywatny basen dowolnie. Branża basenów i wellness oferuje szereg produktów atrakcji wodnych, które sprawią, że basen stanie się indywidualną oazą wellness i fitness. Basen można dodatkowo wyposażyć w system przeciwprądowy, prysznic z hydromasażem, dysze do masażu lub leżankę bąbelkową. Można również poszerzysz atmosferę basenu o projekt ogrodu zimowego z atrakcjami odpornymi na warunki atmosferyczne jak meble ogrodowe i prysznic ogrodowy. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatkowego oświetlenia niecki basenu. Nowoczesna technologia świateł LED może wprowadzić nastrój za pośrednictwem różnych barw światła!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

8 900,00 PLN

kup
Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj