Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Technologia utrzymania czystej wody w basenie

Technologia utrzymania czystej wody basenowej


Problemy jakie mogą się pojawić w przypadku wody basenowej


Woda w basenie jest każdego dnia wystawiona na różne obciążenia: nieuchronnie wpadają do wody nieorganiczne i organiczne cząstki pochodzące od kąpiącego się, z przyrody i otoczenia. Woda w krótkim czasie stanie się mętnym bagnem idealnym medium dla wzrostu bakterii i alg.
  • brak dezynfekcji tworzy kolonie bakterii i alg,
  • siedliska alg sprawiają iż woda staje się zielona,
  • brak właściwej technologii uzdatniania wody sprzyja powstawaniu osadom wapiennym,
  • jeżeli nie skorygujemy wartości pH, jej wartość będzie poza idealnym zakresem

Pozbawienie możliwości przygotowania wody basenowej za pośrednictwem odpowiedniego systemu uzdatniania wody sprawi, iż w ciągu paru dni od napełnienia basenu przyjemność kąpieli zostanie utracona i narazi właściciela na dodatkowe koszty. Stosując odpowiednią technologie w oparciu o zjawiska fizyczno-chemiczne możemy wodę w basenie utrzymywać przez długi okres czasu w higienicznym stanie, krystalicznie klarowną jak również bez nieprzyjemnych zapachów.
  • mętność wody basenowej (70%)
  • osady występujące na dnie basenu (90%)
  • nieprawidłowy odczyn pH (65%)
  • Bakterie i wirusy w wodzie (50%)

Filtracja wody. Oczyszczanie wody polega na filtrowaniu jej przy pomocy różnych ośrodków filtracyjnych. Zastosowanie znajdują to filtry piaskowe, mechaniczne zatrzymujące stałe zanieczyszczenia, filtry węglowe na powierzchni których zachodzi adsorpcja zanieczyszczeń.

Koagulacja zapobiega mętnieniu wody. Powodują ją substancje o cząsteczkach tak drobnych, że nie wychwytują ich filtry. Po dodaniu do wody specjalnych środków chemicznych drobne cząstki łączą się w większe i te dają się już odfiltrować.

Środki chemiczne. Nieodpowiedni poziom pH w wodzie może powodować m.in: podrażnienia oczu i skóry. Zbyt niska wartość pH sprzyja korozji elementów metalowych jakie mogą występować w basenie. Z kolei w wodzie o pH wyższym niż 7,6 wytrącają się związki wapnia powodujące osady.

Glony to problem dla użytkowników przydomowych basenów ogrodowych. Glony sprawiają, że woda ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i zabarwienie wody. Glony osiadają na dnie basenu sprawiając, że staje się ono śliskie. Woda z glonami to idealne środowisko dla pojawiania się w niej substancji organicznych, które sprzyjają namnażaniu się bakterii. Aby pozbyć się ich należy stosować specjalne preparaty glonobójcze.

Nadmiar żelaza i manganu. Często występującym problemem w przypadku ujęć ze studni może jest występowanie przekroczonych wartości żelaza lub manganu. Jest kilka preparatów, które mogą “zamaskować” ten problem ale w większości przypadków nie obejdzie się bez systemu filtrów bądź też całej stacji uzdatniania wody.

Parametry wody basenowej

Uzdatnianie wody basenowej


Podstawą do funkcjonalnego przygotowania wody basenowej jest przewałowanie i filtracja, jak również dodawanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Fizykalne i chemiczne przygotowanie wody uzupełniają się wzajemnie i są bardzo istotne w całym procesie uzdatnienia wody.

Wspomniany proces jednak że nie wystercza, aby utrzymać wodę klarowną i wolną od zarodników. Bakterie, grzyby wirusy są zabijane dopiero przez środki dezynfekcyjne. Rozrostowi alg przeszkadzają algicydy. Liczne drobne mętne cząstki usuwane są z wody poprzez proces flokowania.
  • Chlorowanie wody. To bez wątpienia najbardziej popularna metody oczyszczania wody basenowej. Chlor w basenie można dozować ręcznie bądź automatycznie. Najbardziej popularnym środkiem jest podchloryn sodu. Jest to środek łatwo dostępny w Internecie i sklepach stacjonarnych, który również nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
  • Flokulacja. To dodatkowy (opcjonalny) stopień filtracji wody, który ma na celu usunięcie najdrobniejszych zanieczyszczeń, których nie jest w stanie zatrzymać filtr piaskowy (ich nagromadzenie doprowadza najczęściej do zmętnienia wody, nieprzyjemnego zapachu a przede wszystkim może stworzyć idealne środowisko do gromadzenia się na powierzchni wody mikroorganizmów).
  • Regulacja PH. Poziom pH powinien znajdować się dokładnie pomiędzy 7,0 a 7,4. W wodzie basenowej należy często dokonywać korekty innych parametrów, bardzo często konieczna jest zmiana pH wody. Środki używane do regulowania poziomu pH mogą być stosowane niezależnie od rozwiązań przyjętych na późniejszych etapach uzdatniania.
  • Dezynfekcja wody. Dezynfekcja to proces służący uzdatnianiu wody basenowej, który polega na usuwaniu z niej wszelkiego rodzaju drobnoustrojów (głównie wirusów i bakterii). Może ona mieć charakter długotrwały lub tzw. szokowy (dozowanie dużej, jednorazowej dawki). Dezynfekcja realizowana jest najczęściej za pomocą kilku alternatywnych środków dezynfekujących: chlor, podchloryn sodu, ozon.

Wymagania dla wody basenowej.


Wymagania stawiane wodzie basenowej w kwestii bezpieczeństwa bakteriologicznego są bardzo wysokie, dlatego proces dezynfekcji jest najważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowia kąpiących się. Do dezynfekcji wody basenowej stosuje się: chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu, podchloryn wapnia, ozon + związek chloru, promieniowanie ultrafioletowe + związek chloru.
Wybór właściwej technologii jest uzależniony od wielkości basenu i obciążenia użytkowego. Nie bez znaczenia, jest jakość dostarczanej wody i oczekiwany efekt końcowy.

Zapoznaj się również z;

- Technologia filtracji wody w basenie kąpielowym

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj