Ekonomiczne centrale wentylacyjne dla krytych pływalni
Energooszczędne centrale wentylacyjne
stosowane na krytych pływalniach i basenach
Zapotrzebowanie na budowę krytych basenów kąpielowych i strefy SPA & Wellness mocno wzrasta. Dostęp do nowych materiałów i technologii jest swobodniejszy i łatwiejszy dla obecnych Inwestorów. Na szczególną uwagę zasługują systemy wentylacji i klimatyzacji hali basenowej. Od ich jakości zależą koszty eksploatacyjne budynku basenu i komfort użytkowania. Producenci krajowi i zagraniczni oferują wiele nowoczesnych basenowych central klimatyzacyjnych. Podstawową cechą tych urządzeń jest możliwość maksymalnego odzysku ciepła oraz wilgoci z powietrza usuwanego, zapewniając tym samym niskie koszty użytkowania instalacji. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, gdy w porównaniu do powietrza wewnętrznego, napływ świeżego powietrza charakteryzuje się znacznie niższą temperaturą oraz dużą mniejszą zawartością wilgoci.
Dzięki różnym konstrukcjom układów odzysku ciepła i systemem zarządzania poszczególnych trybów pracy centrali basenowej dopasowanych do zmieniających się warunków pogodowych, producenci znacząco ograniczyli udział powietrza zewnętrznego do minimum określonego względami higienicznymi jednocześnie wpływając na koszty użytkowania centrali wentylacyjnej.
Poniżej przykłady wentylacyjnych central basenowych o typowej konfiguracji znajdujące zastosowanie w różnych wielkościach krytych basenów kąpielowych.
Centrala basenowa z podwójnym wymiennikiem ciepła i wydajnością powietrza od 2 400 do 40 000 m³/h. Istnieje możliwość wyprodukowania urządzenia o większym wydatku powietrza. Boczne przyłącza kanałów wentylacyjnych.
Przeznaczona do:
- Aquaparki i baseny publiczne o maksymalnej powierzchni wody 1 035 m²
- Kryty basen o maksymalnej powierzchni wody 770 m²
- Baseny rekreacyjne o maksymalnej powierzchni wody 555 m²
- Baseny z przeciwprądem i sztuczną falą o maksymalnej powierzchni wody 445 m²
- Baseny terapeutyczne o maksymalnej powierzchni wody 245 m²
Centrala basenowa z pojedynczym wymiennikiem krzyżowym o wydajności powietrza od 1 650 do 18 000 m³/h. Urządzenia o większej wydajności powietrza i osuszania dostępne na życzenie. Boczne przyłącza kanałów wentylacyjnych.
Przeznaczona do:
- Prywatne baseny o maksymalnej powierzchni wody 530 m²
- Kryty basen publiczny lub hotelowy o maksymalnej powierzchni wody 395 m²
- Baseny rekreacyjne o maksymalnej powierzchni wody 288 m²
- Baseny z przeciwprądem i sztuczną falą o maksymalnej powierzchni wody 230 m²
- Baseny terapeutyczne o maksymalnej powierzchni wody 129 m²
Centrala basenowa z pojedynczym płytowym wymiennikiem ciepła o wydajności wydajności powietrza od 2 700 do 8 400 m³/h. Przyłącza kanałów wentylacyjnych od góry.
Przeznaczona do:
- Prywatne baseny o maksymalnej powierzchni wody 227 m²
- Kryty basen o maksymalnej powierzchni wody 174 m²
- Baseny rekreacyjne o maksymalnej powierzchni wody 124 m²
- Baseny z przeciwprądem i sztuczną falą o maksymalnej powierzchni wody 100 m²
- Baseny terapeutyczne o maksymalnej powierzchni wody 56 m²
Kompaktowa centrala basenowa z podwójnymi płytowymi wymiennikami ciepła o wydajności powietrza 1 500 do 3 400 m³/h. Przyłącza kanałów wentylacyjnych od góry. To najbardziej popularny typ centrali wśród Inwestorów budujących małe przydomowe baseny.
Przeznaczona do:
- Prywatne baseny o maksymalnej powierzchni wody 105 m²2
- Kryty basen o maksymalnej powierzchni wody 74 m²
- Baseny rekreacyjne o maksymalnej powierzchni wody 54 m²
- Baseny z przeciwprądem i sztuczną falą o maksymalnej powierzchni wody 44 m²
- Baseny terapeutyczne o maksymalnej powierzchni wody 25 m²m 2
Jaka jest różnica między centralą wentylacyjną zwykłą bytową a specjalnego przeznaczenia dla pomieszczeń rekreacyjnych basenowych lub SPA&Wellness?
Konstrukcja obudowy central basenowych:
- stabilne, izolowane termicznie profile 30/50 mm z odpowiednią ochronną powłoką,
- możliwa instalacja wewnątrz i na zewnątrz budynku, (obudowa odporna na czynniki atmosferyczne),
- wersja 50 mm z powłoką ochronną spełnia klasę dla mostków cieplnych T2/TB1 obudowy „Thermal Break” o najwyższych parametrach izolacyjnych i mechanicznych,
- wentylatory najnowszej generacji EC z płynną regulacją,
- sterowanie urządzenia ze z optymalizowaną strategią eksploatacji,
- automatyka w pełni reguluje wszystkie tryby pracy w okresie zimowym, letnim, przejściowym oraz pracy w trybie recyrkulacji. Jest możliwość zarządzania praca urządzenia za pośrednictwem łączy ON – LINE lub łączenia z innymi systemami „inteligetnego budynku”
Każda centrala wentylacyjna opcjonalnie jest dostępna z płynnie regulowaną pompą ciepła do osuszania powietrza w hali basenowej oraz funkcją podgrzewania wody basenowej. Parametry projektowe dla standardowych wielkości wydatków powietrza są tak skonfigurowane , aby bez zintegrowanej pompy ciepła możliwe było zachowanie obowiązujących od 2018 roku wartości zgodnych z dyrektywą w sprawie "ekoprojektu" a tym samym klasy efektywności energetycznej A+ wg. badań stowarzyszenia RLT.
Zastosowanie powyższych central basenowych wyklucza albo ogranicza potrzebę instalacji dodatkowych źródeł ciepła typu; grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
Przed ostatecznym wyborem wentylacyjnej centrali basenowej warto zapoznać się z obecnymi wymogami stawianymi tym urządzeniom.
Zapytaj o ofertę?
Współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami produktów i usług projektowych, wykonawczych. Jeżeli chcesz uzyskać szczegółowe informacje odnośnie naszych systemów, możliwości przeprowadzenia instalacji prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.