Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Osuszanie hali basenu zapewnia komfort i bezpieczeństwo!

Klimatyzacja z osuszaniem hali basenu

Prawidłową wentylację z osuszaniem
hali
 basenu zapewnia nowoczesny system

Ze względu na parowanie wody z niecki basenu, wanny SPA, pomieszczenie hali basenu musi być wyposażone w system wentylacji z osuszaniem. Należy to zrobić tak, by został zachowany komfort wewnętrzny klimatu dla użytkowników. W małych pomieszczeniach basenów, funkcja ta jest zabezpieczona przez osuszacz zintegrowany z centralnym system wentylacji. Baseny publiczne o większej kubaturze hali wymagają już bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnej basenowej centrali klimatyzacyjno-wentylacyjnejZe względu na różnorodność technologii i dostępne funkcje, instalowane urządzenia i cały systemy wentylacji powinien zapewnić następujące wymagania.

 • Kanały wentylacyjne i nawiewy suchego powietrza powinny być właściwie rozmieszczone.
 • Usuwane wilgotne powietrze powinno być skierowane do systemu odzysku ciepła i osuszania.
 • Na basenie krytym muszą być zachowane parametry powietrza w sposób ciągły.
 • Optymalny odzysk ciepła – minimum 80%.
 • Niski poziom hałasu.
 • Możliwość elastycznego wykorzystania promieniowania słonecznego.
 • Projekt powinien być wykonany przez doświadczonego projektanta z branży sanitarnej przy współpracy z architektem.

Najważniejszym elementem każdej tego typu instalacji jest centrala wentylacyjna z wysokowydajnym układem odzysku ciepła lub osuszaczOdpowiedni klimat w hali basenowej nie może zostać osiągnięty wyłącznie za pomocą urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Uzupełnieniem jest wykonanie odpowiedniego systemu rozprowadzenia powietrza w hali z wykorzystaniem nawiewu indukcyjnego z pośrednictwem szczelinowych szyn nawiewnych.

Efektywny system wentylacji w hali basenu wymaga zastosowania układ odzysku ciepła ze zużytego powietrza!

Powietrze w hali basenu powinno być w ciągłym ruchu oraz podlegać ciągłej wymieniane. Jest to spowodowane ciągłym parowaniem wody z niecki basenu, koniecznością usuwania wilgoci zawartej w powietrzu oraz dostarczeniem wymaganej ilości powietrza zewnętrznego. Równomierny ruch masy powietrza w hali basenu jest możliwy do uzyskania po przez wypływ jego z odpowiednią prędkością z elementów nawiewnych typu szczelina nawiewna (nawiew indukcyjny).

Spełnienie tego warunku gwarantuje, że w całej objętości pomieszczenia mamy takie same parametry powietrza ustalone przez system kontroli centrali wentylacyjnej przystosowanej  do pracy w środowisku powietrza z hali basenu. Taki system jest znacznie przyjaźniejszy dla architektów i projektantów wnętrz. Główne elementy dystrybucji powietrza wentylacji mogą być mało widoczne i łatwe do zabudowy.


Schemat wentylacji hali basenu

Spełnienie tego warunku gwarantuje, że w całej objętości pomieszczenia mamy takie same parametry powietrza ustalone przez system kontroli centrali wentylacyjnej przystosowanej  do pracy w środowisku powietrza z hali basenu. Taki system jest znacznie przyjaźniejszy dla architektów i projektantów wnętrz. Główne elementy dystrybucji powietrza wentylacji mogą być mało widoczne i łatwe do zabudowy.

W celu zapewnienia w hali basenu wymaganej temperatury oraz wilgotności powietrza należy dobrać układ wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z centralą klimatyzacyjną, tak by spełniał następujące wymagania:

 • właściwa asymilacja zysków wilgoci z basenu,
 • odpowiednia krotność wymiany powietrza w całej kubaturze hali basenu,
 • zapewnienia właściwej ilości powietrza zewnętrznego dla osób przebywających w hali basenu,
 • nawiew suchego powietrza należy lokalizować tam gdzie jest największe ryzyko wytrącania się wilgoci.

Dodatkowym warunkiem jest obliczenie ilości ciepła, które należy dostarczyć do hali basenu, aby pokryć zapotrzebowanie wynikające z bilansu ciepła. W tym przypadku moc dyspozycyjna nagrzewnicy centrali klimatyzacyjnej powinna pokryć zapotrzebowanie ciepła do ogrzania hali basenu oraz straty związane z przenikaniem ciepła przez przegrody. Jeśli moc nagrzewnicy jest za mała dla pokrycia zapotrzebowania na ciepło należy dodatkowo zastosować ogrzewanie statyczne (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Nowoczesne centrale basenowe w większości przypadków wykluczają taka sytuację. Problem raczej dotyczy przy zastosowaniu osuszaczy.

Warto mieć na uwadze, iż wysoki odzysk ciepła ze zużytego powietrza decyduje o kosztach użytkowania basenu krytego!

Przy projektowaniu systemu wentylacji w hali basenu warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w centralach klimatyzacyjnych o przeznaczeniu basenowym. Ich sprawność energetyczna jest bardzo różna (od 70% do 95%) i ma wpływ na koszty eksploatacyjne utrzymania basenu kąpielowego. Każda nowoczesna wentylacyjna centrala basenowa musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne.


Obecnie powszechnym rozwiązaniem sposobu pracy centrali wentylacyjnej jest połączenie pracy wentylatorów z układem odzysku ciepła ze zużytego powietrza w oparciu o wymiennik krzyżowy w różnej konfiguracji, (rekuperacja). Dla poprawienia efektywności pracy, system ten może być dodatkowo uzupełniony o pompę ciepła. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt pomieszczenia hali basenu krytego podlega indywidualnej analizie technicznej. Zastosowanie odpowiedniej centrali wentylacyjnej może zawsze być kwestią  wynikającą wyłącznie z lokalnych warunków zabudowy i wymagań eksploatacyjnych. Kierowanie się wyłącznie ceną i marka danego producenta może nas wprowadzić w poważny błąd narażając na szybkie koszty modernizacji systemu lub bardzo mały współczynnik opłacalności.

Producentów central klimatyzacyjnych z przeznaczeniem do hal basenowych jest wielu. Każdy ma swoje rozwiązania i pomysły by stworzyć urządzenie z najwyższymi parametrami o jak najdłuższym okresie użytkowania.

Przykłady typowych basenowych central wentylacyjnych stosowanych na różnych wielkościach hal basenowych do użytku prywatnego lub publicznego.Zapytaj o ofertę?

Współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami produktów i usług projektowych, wykonawczych. Jeżeli chcesz uzyskać szczegółowe informacje odnośnie naszych systemów, możliwości przeprowadzenia instalacji prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko*
Firma
Adres e-mail*
Telefon
Temat wiadomości*
Treść wiadomości*

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj