Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Wymagania technologiczne dla budynku basenu

Wymogi techniczne dla budynku basenu

Wymogi technologiczne przy projektowaniu hali basenu kąpielowego

Nisko energetyczna konstrukcja budynku hali basenowej to podstawa. Wykonanie basenu prywatnego dziś w takiej technologii nie jest problemem jak jeszcze parę lat wstecz. Koszty energetyczne takiego basenu nie powinny przekraczać 15-20 zł dziennie a więc nie wiele więcej niż użytkowanie innych potrzeb związanych z relaksem i przyjemnością.

Po kilkudziesięcioletnim okresie projektowania i budowie basenów prywatnych gdzie standardem było wykorzystywanie pomieszczeń piwnicznych z ograniczonym dostępem do światła dziennego ze sztucznym oświetleniem a nie rzadko również z problemami nadmiernej wilgoci nadszedł czas budowy nowoczesnych basenów.
Dzisiaj wygoda i dobre samopoczucie w nowoczesnym basenie odgrywają decydującą rolę. Aby to osiągnąć, pomieszczenie musi być prawidłowo zaprojektowane i wykonane z uwzględnieniem właściwości zjawisk fizycznych klimatu panującego w nim.

Ocieplenie ścian wewnętrznych hali basenu
Istotne prace budowlane decydujące o jakości i bezpieczeństwie hali basenu to wykonanie wewnętrznej izolacji cieplnej wszystkich elementów składających się na kubaturę budynku. Zastosowanie izolacji cieplnej oznacza że powierzchnie ścian i sufitów są utrzymywane bardzo blisko temperatury pokojowej. Oznacza to, że materiały z których zbudowana jest hala basenowa oddają mniej ciepła do otoczenia, a zatem odczuwamy komfort cieplny. Szczególną uwagę warto zwrócić na wspólną izolacje cieplną z paraizolacją. Tak przygotowana budowa zapewnia niskie koszty ogrzewania budynku i bezpieczeństwo konstrukcji przed wilgotnością generowaną przez nieckę basenową i inne elementy zabawy wodnej.

Aby przeciwdziałać penetracji wilgotności, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie prac w budynku. Należą do nich roboty związane z; konstrukcje dachowe, ścienne, okienne i podłogowe, a także strefy łączenia podłogi, ściany i sufitu.

Technologia łączenia konstrukcji powierzchni hali basenu musi być taka, aby zmiana klimatu na zewnątrz nie powodowała wytrącania się kondensacji na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych użytych materiałów budowlanych.

Doświadczenie pokazuje, że wewnętrzna izolacja cieplna z paroizolacją aluminiową jest najbezpieczniejszą metodą. Izolacja termiczna zapewnia przyjemnie ciepłe powierzchnie a bariera paroizolacyjna chroni budynek przed wilgocią. Dzięki temu wszystkie elementy są zawsze suche i mogą być zaprojektowane zgodnie z życzeniem Inwestora.

Technologia ocieplania ścian


Obecnie są dostępne płyty ścienne o najwyższym poziomie izolacji. Zawierają one jednostronną laminowaną paraizolację wykonaną z aluminium. Płytę można go nakładać bezpośrednio na powierzchnię ściany w pokrytą tynkiem tradycyjnym, płytkami, warstwą farby, itp.
Izolacja ściany w hali basenu

Aranżacja wnętrza basenu staje się coraz bardziej indywidualna i musi opierać się na osobistym poczuciu komfortu. Śródziemnomorskie motywy to idealne pomysły dla realizacji wykończenia ścian pomieszczenia krytych basenów. Ze względu na wytrzymałość i stabilność izolacji powierzchni trwałość prac dekoratorskich pozostaje na bardzo długi czas. Badanie przeprowadzone przez Instytut Polimerów wykazało, że wewnętrznie wyłożenie elementami nowoczesnego systemu płyt izolacyjnych jest bardziej stabilne niż konwencjonalne systemy tynków elewacyjnych. Wyższa wytrzymałość wynika z dodatkowego wzmocnienia tkaniny na rozszczelnienie w połączeniu z dodatkowym laminowaniem aluminium.

Dzisiejsze technologie dotyczące ścian zewnętrznych, dostarczają izolację o grubości 10 lub 12 cm. Dlatego często podnosi się kwestię, czy nadal jest przydatna dodatkowa izolacja z paroizolacją wewnątrz pomieszczenia?


Należy zauważyć, że na krytym basenie odczuwalny komfort klimatu to temperatura powietrza około 30 °C i wilgotnością 60% . Oznacza to o około dwa razy wyższą wilgotność powietrza niż w pomieszczeń w których przebywamy na co dzień. Dlatego jest konieczna w każdym przypadku analiza poszczególnych ścian, dachu i konstrukcji budynku. Istnieje również wiele norm określających czy dany materiał budowlany jest odporny na warunki klimatyczne basen.

Rozkład temperatur w hali basenu
Podczas projektowania wszystkie obszary łączące konstrukcje hali basenu, takie jak ściana-okno, ściana-sufit lub przejścia między ścianami-podłogą, muszą być dobierane według ścisłych obliczeń wynikających z normatywów. Za wszelką cenę należy unikać mostków termicznych.

Ponadto powietrze znajdujące się w pomieszczeniu basenu zawierających chlorki nie powinno trwale wpływać na strukturę żelbetonowych ścian, ponieważ może to spowodować destrukcję pręta zbrojeniowego na skutek wewnętrznej korozji.
Te argumenty z pewnością przemawiają za wewnętrzną izolacją cieplną z paraizolacją. Zachowanie izolacji termicznej, sprzyja również utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz hali basenu, dla bezpieczeństwa mostków i ochrony konstrukcji przed wilgocią. Wszystkie powierzchnie pozostają ciepłe i suche co zapobiega tworzeniu się wilgoci i pleśni.

Szczelność paroizolacji


Wewnętrzna izolacja cieplna i paroizolacja musi być wykonana hermetycznie bez jakich kol wiek szczelin. Przypadkowe rozwarstwienia bariery parowej, które w praktyce są nie do uniknięcia, nie stanowi większego kłopotu, można je bezpiecznie zabezpieczyć odpowiednimi środkami pomocniczymi. W indywidualnych przypadkach można również skorzystać z usług doradczych producenta. Ważne jest, aby używać sprawdzonego systemu z gwarancją producenta. Podczas tych prac należy również uwzględnić powierzchnię sufitu. Czynności te powinny być wykonywane ze szczególną dokładnością co skutecznie ograniczy penetrację pary wodnej w głąb konstrukcji hali basenu.

Lokalizacja przestrzeni technicznych w suficie


Oprócz efektów wizualnych z wyszukanym wzornictwem i oświetleniem, sufity basenowe często muszą spełniać zadania techniczne, takie jak usuwanie wilgotnego powietrza lub ukrywanie instalacji.
Po zatwierdzeniu planu pomieszczenia basenowego możliwe jest rozpoczęcie prac projektowych sufitu. Przy wysokości stropu ponad 2,70 m można zaprojektować sufit podwieszany. Ważne, by zapewnić odpowiednie miejsce na kanał wentylacyjny do osuszania przestrzeni sufitu. Bardzo ważne jest również, czy mamy dostęp do belki nośnej betonowej lub stalowej. W zależności od konstrukcji można również zaproponować panele sufitowe o różnych grubościach. Są on powszechne w łaźniach hotelowych i coraz częściej mają zastosowanie w małych halach basenach, ponieważ zróżnicowane poziomy sufitu nadają pomieszczeniu szczególny charakter a zalety techniczne rozwiązują wiele innych problemów. Podczas projektowania konstrukcji sufitu warto pomyśleć o instalacjach niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania hali basenu. Poniżej najważniejsze.
  • Instalacja sanitarna. Jeżeli rury muszą znajdować się na suficie, należy je zawiesić na głębokości co najmniej 10 cm, aby ułatwić późniejsze kroki w zakresie izolacji cieplnej i paraizolacji. Ponadto rury zimnej wody i rury odwadniające muszą być izolowane i uszczelnione. W szczególnych przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej wiedzy osób z branży basenowej by zapobiec przyszłym szkodom.
  • Instalacja elektryczna. Jeśli jest przewidziany sufit podwieszany, wówczas instalacja elektryczna może być ułożona w zagłębieniach stropu. Instalacja puszek do oświetlenia bezpośrednio w suficie może być ryzykowna i powinna zostać wyeliminowana. Na przewodach instalacji elektrycznej, wilgotne powietrze może tworzyć kondensat a tym samym w przebiciach stropu betonowego. Zatem instalację elektryczną jest najlepiej wykonać bez kontaktu z konstrukcją budowlaną.
  • Izolacja cieplna i paroizolacja. W celu uzyskania bezpiecznego sufitu budynku, po stronie basenu zwykle należy ułożyć izolację termiczną i paroizolacyjną o grubości 5 cm. Inne grubości są także zasadne w zależności od przeznaczenia. Ciepło i wilgoć pozostają tam, gdzie powinny być, i nie dostają się do konstrukcji budynku. Niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja dachu, czy sufit, technologia budowli musi być bezpieczne rozwiązana. Szczególnie ważna jest warstwa paroizolacyjna przy płaskich dachach i nadbudówka basenów z wykończeniem powierzchni ściany kamieniem naturalnym lub innym materiałem. Tutaj musimy mieć pewność, że od dołu nie przeniknie para wodna.
  • Sufity podwieszane. W przypadku sufitów podwieszanych, przejścia technologiczne muszą być dobrze uszczelnione. W tym celu zaleca się stosowanie systemów od jednego producenta. Konstrukcje stropowe muszą być atestowane zgodnie z aktualnymi normami i przeznaczeniem. Podwieszany sufit nie ma ograniczeń przy definiowaniu jego wyglądu.
Możliwe są wszystkie formy: różne poziomy wysokości, oświetlenie pośrednie, zintegrowane lampy niskonapięciowe i gwiaździste niebo czy też obraz wymarzonego wieczoru. Przewody wentylacyjne, przewody elektryczne i głośnikowe można swobodnie ukryć za jego powierzchnią. Kratki wentylacyjne są zbędne, ponieważ w przestrzeni pomiędzy sufitem można zasysać powietrze. Te rozwiązanie musi być wykonane z odpowiedniego materiału. Tradycyjna płyty gipsowa nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy szukać specjalnych paneli odpornych na wilgoć, które mają gładką powierzchnię i mogą być zaprojektowane zgodnie z życzeniem.

Bezpieczeństwo konstrukcji sufitów zawieszonych


Od stycznia 2005 r. dla konstrukcji sufitów podwieszanych zastosowano nową normę Euro. Zawiera ona listę materiałów dla części nośnych w halach basenowych. Różnica pomiędzy materiałami używanymi dla pomieszczeń mieszkalnych a tymi przeznaczonymi na basen polega na zastosowaniu specjalnej ochronnej powłoki, ponieważ powietrze basenowe zawiera chlorki i może prowadzić do przyspieszonego procesu korozji. Norma również określa specjalne wymagania dotyczące kotew kotwiących w betonowym stropie. Wymagana jest stal nierdzewna wysokostopowa z dopuszczeniem do użytkowania w pomieszczeniach basenowych.

Remont basenu


Wszystko co dotyczy budowy nowego basenu, dotyczy również budynków basenów przeznaczonych do modernizacji. Hermetyczne uszczelnienie, ochrona przed wilgocią i utrzymanie odpowiedniej temperatury jest warunkiem wstępnym do zachowania właściwego klimatu na rzecz oszczędzania energii. Podczas remontów często trzeba rozwiązywać problemy na miejscu, by uniknąć późniejszych niespodzianek. Niezbędne jest tutaj odpowiednie doświadczenie, wiedza, a także sprawdzony system izolacji cieplnej. Podstawowe informacje o możliwych rozwiązaniach i procedurach związanych z modernizacją basenu można znaleźć na naszej stronie.

Wnioski dotyczące szczegółów przygotowania planu budowy basenu


Wysyłanie rozwiązań lub projektu do sprawdzenia jest zawsze pomocne. Ponieważ doświadczeni projektanci wskazują najlepsze rozwiązania z zakresu inżynierii budowlanej. Ponadto ograniczają ryzyko popełnienia błędu a w konsekwencji niepotrzebnych dodatkowych kosztów na etapie realizacji budowy i jej późniejszego użytkowania.

Zapoznaj się również z;

Technologia budowy basenu krytego

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

6 500,00 PLN

kup
Beinshwimmer BECO wypornościowe buty pływaka

Beinshwimmer BECO wypornościowe buty pływaka wspomagające ćwiczenia aquafitness - buty wodne wzmacniające mięśnie brzucha i nóg.
Szukaj