Basenu z przeciwprądem - najlepszy wybór
Jaki basen ogrodowy z
przeciwprądem pływackim wybrać, by nie żałować…?
Podejmując decyzje o zakupie basenu ogrodowego z przeciwprądem pływackim, najpierw zastanówmy się jak go będziemy wykorzystywać pod względem funkcjonalnym i czasu użytkowania (sezonowy lub całoroczny). Przy tak dużej liczbie producentów oferujących różne typy basenów, wiedza na temat podstawowych rozwiązań technicznych jest niezbędna.
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się baseny tzw. Swim Spa. Kompaktowa budowa zawiera kompletną instalacje przygotowania i filtracji wody a wiele praktycznych funkcji takich jak; przeciwprąd pływacki, zestaw przyrządów do ćwiczeń aqua fitness, strefa hydromasażu pozwalają na wykorzystanie basenu nie tylko w celach rekreacyjnych. Basen Swim Spa można posadowić w dowolnym miejscu ogrodu lub umieścić w domu w pomieszczeniu kąpielowym oczywiście wcześniej specjalnie przygotowanym. Instalacja ogrodowa sprowadza się zazwyczaj do przygotowania płyty nośnej. Poznajmy technologię budowy basenów Swim Spa zanim podejmiemy decyzje o zakupie!
Podstawowymi cechami wyróżniającymi basen Swim Spa względem basenu klasycznego to;
· system przeciwprądu pływackiego
· wydzielona strefa SPA – jacuzzi
· wielkość
· kompaktowa konstrukcja zawierająca wszystkie niezbędne urządzenia do użytkowania basenu
· dodatkowe funkcje umożliwiające aktywny wypoczynek
· użytkowanie w każdych warunkach klimatycznych i domowych
Powyższe cech sprawiają, że baseny Swim Spa można zaadaptować w każdych warunkach domowego użytku i dopasować do własnych potrzeb.
Typy systemów umożliwiających pływanie w miejscu
Obecnie istnieją trzy podstawowe systemy przeciwprądów pływackich. To podstawowa funkcja decydująca o cenie basenu.
· Systemy łopatkowe. Przeciwprąd jest zasilany przez duże wirujące koło łopatkowe.
· Systemy śmigłowe. Te baseny pływackie wykorzystują jeden lub więcej śmigieł do przeciwprądu pływackiego.
· Systemy strumieniowe przy pomocy dysz JET. Zdecydowanie najbardziej popularny układ napędowy Swim Spa. Przeciwprąd jest wytwarzany za pomocą potężnych pomp, aby wymusić przepływ wody przez dwie lub więcej dysz JET.
· Pętla pływacka. Umożliwia pływanie bez załączania przeciwprądu wykorzystując dynamikę elastycznej tyczki z pętlą, zamocowanej sztywno na burcie basenu. System idealny dla osób uczących się pływać.
Napęd przeciwprądu pływackiego
Paddlewheel - poziome wiosło, dopasowane do całej szerokości basenu, jest obracane za pomocą silnika elektrycznego. Powoduje to powstanie gładkiego, szerokiego, ale płytkiego prądu na całej szerokości basenu (tj. taka technologia zapewnia stały przepływ na całej szerokości). Rozwiązanie to sprawdza się basenach terapeutycznych gdzie z zabiegu korzysta
jednocześnie wiele osób.
Śmigło (śruba napędowa) - napędza się za pomocą silnika elektrycznego lub układu hydraulicznego. Te systemy różnią się pod względem wzornictwa i skuteczności. Najlepsze jednostki wykorzystują specjalnie zaprojektowane śmigła kompozytowe może to zapewnić bardziej wydajny przepływ niż konstrukcja ze stali spawanej. Większe śmigła przenoszą znacznie więcej wody niż mniejsze śmigła. Rozwiązanie zostało zapożyczone z małych łodzi motorowych.
Te rozwiązania są stosowane wyłączne w basenach Swim Spa dla celów profesjonalnych treningów pływackich. Uzyskiwane parametry odzwierciedlają warunki pływania na basenie Olimpijskim na pełnej 50 m. Najlepsi producenci stosujący ten system to Michael Phelsps, Endelpools. Są również warianty systemów przeciwprądu przenośnego w oparciu o tą samą technologię i wykorzystywane jako przystawki do basenów klasycznych.
Dysze Jet + płetwa River-
elektryczna pompa tłoczy wodę przez plastikowe rury do dysz. W zależności od
potrzeb mocy strumienia i jego wymaganych parametrów ilość dysz jest zmienna. Ważne by ich układ zamocowania był zbliżony do zarysu litery V. Są idealne do ćwiczeń rekreacyjnych i ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Wytwarzane strumienie mają podobny opór do przeciwprądu wytwarzanego śmigłem. Odpowiednia automatyka
w obu przypadkach reguluje moc i wydajność strumienia wody. (np.
Niektóre przeciwprądy pływackie JET korzystają z regulowanego dyfuzora poziomego. Odpowiednie ułożenie łopatek powoduje ukierunkowanie i wygładzenie strumienia przeciwprądu,(Cal Spas)
Zakres wytwarzania mocy strumienia przeciwprądu
·
Moc strumienia przeciwprądu - większość producentów Swim Spa z hydromasażem mówi o mocy swoich silników. To jedyny sposób, w jaki muszą oszacować moc przeciwprądu pływackiego - ale jest to prawie mało istotna informacja. Jest wiele innych czynników wpływających na całkowite parametry wytwarzanego strumienia (**ilość dysz JET, sposób ułożenia,
dodatkowe wykorzystanie zjawisk hydrokinetyki, kształt brzegów niecki,
dodatkowe dysze krzyżowe**). Niektóre systemy np. o mocy 7,5 KM są zdecydowanie słabsze niż system 5 KM. Jedynym sposobem na określenie jakości i mocy prądu jest wykonanie testu pływackiego.
·
Przyrosty prędkosci - wiele typów przeciwprądu ma możliwość zmiany prędkość przepływu strumienia, włączając i wyłączając dysze (kilka poziomów prędkości). Bardziej zaawansowane systemy pływackie oferują ponad 5 poziomów aktualnej prędkości. Mylące jest stwierdzenie „prędkości od 0 do 60” - tak naprawdę oznacza 6 prędkości (10, 20, 30, 40, 50 i 60). **Najlepszym rozwiązaniem jest płynna zmiana mocy od 0-100%**(Cal Spas)
Przeczytaj również;
· Jaki basen ogrodowy z przeciwprądem pływackim wybrać, by nie żałować...?
· Podstawowe parametry wpływające na jakość pływania w miejscu.
· Kłopoty z przeciwprądem w basenie SWIM SPA.
· Technologia wykonania niecki basenu ogrodowego z przeciwprądem.