Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Osuszanie hali basenu zapewnia komfort i bezpieczeństwo!


Prawidłową wentylację z osuszaniem hali zapewnia nowoczesny energooszczędny system...!


Ze względu na parowanie wody z niecki basenu, wanny SPA, pomieszczenie pokoju kąpielowego lub hali basenu musi być wyposażone w system wentylacji z osuszaniem. Należy to zrobić tak, by został zachowany komfort wewnętrzny klimatu dla użytkowników. W małych pomieszczeniach basenów kąpielowych, funkcja ta jest zabezpieczona przez osuszacz zintegrowany z centralnym system wentylacji. Baseny publiczne, parki wodne i baseny hotelowe wymagają już profesjonalnych rozwiązań. Idealnym dla nich rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnej centrali klimatyzacyjno-wentylacyjnej. Ze względu na różnorodność technologii i dostępne funkcje, instalowane urządzenia jak również cały systemy wentylacji powinien zapewnić następujące wymagania.
  • Okna muszą być owiewane suchym ciepłym powietrzem.
  • Na basenie krytym muszą być zachowane parametry powietrza w sposób ciągły.
  • Optymalny odzysk ciepła – minimum 80%.
  • Niski poziom hałasu.
  • Możliwość elastycznego wykorzystania promieniowania słonecznego.
  • Projekt powinien być wykonany przez doświadczonego projektanta z branży sanitarnej przy współpracy z architektem.
Najważniejszym elementem każdej tego typu instalacji jest centrala wentylacyjna z wysokowydajnym układem odzysku ciepła lub osuszacz. Odpowiedni klimat w hali basenowej nie może zostać osiągnięty wyłącznie za pomocą urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Uzupełnieniem jest wykonanie odpowiedniego systemu rozprowadzenia powietrza w hali z wykorzystaniem szczelinowych szyn nawiewnych.

Efektywny system wentylacji w hali basenu wymaga zastosowania układ odzysku ciepła ze zużytego powietrza!


Powietrze w hali basenu powinno być w ciągłym ruchu oraz ciągle być wymieniane około 4 razy w ciągu 1 godziny. Jest to spowodowane ciągłym parowaniem wody z niecki basenu, koniecznością usuwania wilgoci zawartej w powietrzu oraz dostarczeniem wymaganej ilości powietrza zewnętrznego. Równomierny ruch masy powietrza w hali basenu jest możliwy do uzyskania po przez wypływ jego z odpowiednią prędkością z elementów nawiewnych typu szczelina nawiewna (nawiew indukcyjny).

Spełnienie tego warunku gwarantuje, że w całej objętości pomieszczenia mamy takie same parametry powietrza ustalone przez system kontroli basenowej centrali wentylacyjnej. Oznacza to że elementy służące do usuwania zużytego powietrza możemy umieścić w dowolnym miejscu hali basenowej. Przy nowoczesnej architekturze bardzo często użytkownik nie ma możliwości dostrzec elementów instalacji wentylacyjnej ze względu na możliwość jej ukrycia. Taki system jest znacznie przyjaźniejszy dla architektów i projektantów wnętrz.

Schemat wentylacji hali basenu


W celu zapewnienia w hali basenu wymaganej temperatury oraz wilgotności powietrza należy dobrać układ wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z centralą klimatyzacyjną, który dostarczy do hali basenu taką ilość powietrza, aby zapewnić jego odpowiednią ilość w celu:
  • właściwej asymilacji zysków wilgoci z basenu,
  • wymiany i ujednolicenia parametrów powietrza w całej kubaturze hali basenu,
  • zapewnienia właściwej ilości powietrza zewnętrznego dla osób przebywających w hali basenu,
  • nawiewania pionowo wzdłuż okien oraz drzwi zewnętrznych hali basenowej, aby uniknąć parowania szyb i okuć okiennych oraz drzwiowych.

Dodatkowym warunkiem jest obliczenie ilości ciepła, które należy dostarczyć do hali basenu, aby pokryć zapotrzebowanie wynikające z bilansu ciepła. W tym przypadku moc dyspozycyjna nagrzewnicy centrali klimatyzacyjnej powinna pokryć zapotrzebowanie ciepła do ogrzania hali basenu oraz straty związane z przenikaniem ciepła przez przegrody, z wentylacją oraz z odparowaniem wody z niecki basenu. Jeśli moc nagrzewnicy jest za mała dla pokrycia zapotrzebowania na ciepło to należy dodatkowo zastosować ogrzewanie statyczne (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Oczywiście takie rozwiązanie jest mało praktyczne i może wpływać na stopień funkcjonalności całego systemu wentylacji w hali basenu.

Wysoki odzysk ciepła ze zużytego powietrza decyduje o kosztach użytkowania basenu krytego!


Przy projektowaniu systemu wentylacji w hali basenu warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanych w basenowych centralach klimatyzacyjnych. Ich sprawność energetyczna jest bardzo różna (od 70% do 95%) i ma wpływ na dalsze koszty eksploatacyjne utrzymania basenu kąpielowego. Każda nowoczesna wentylacyjna centrala basenowa musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne.


Obecnie powszechnym rozwiązaniem sposobu pracy centrali wentylacyjnej jest układ odzysku ciepła ze zużytego powietrza w oparciu o wymiennik krzyżowy w różnej konfiguracji, (rekuperacja). Dla poprawienia efektywności pracy, system ten może być dodatkowo uzupełniony o pompę ciepła.
Należy jednak pamiętać, że każdy projekt basenu krytego podlega indywidualnej analizie technicznej. Tym bardziej zastosowanie odpowiedniej centrali wentylacyjnej może zawsze być kwestią osobliwą i wynikającą wyłącznie z lokalnych warunków zabudowy, klimatycznych i wymagań eksploatacyjnych. Kierowanie się wyłącznie ceną i marka danego producenta może nas wprowadzić w poważny błąd narażając na szybkie koszty modernizacji systemu lub bardzo mały współczynnik opłacalności.

Dobór urządzenia klimatyzacyjnego i wykonawstwo sytemu wentylacji na basenie powinny wykonać wyłącznie osoby i firmy z bardzo dużym doświadczeniem! Współpraca projektanta z takim zespołem i realizacja projektu jest konieczna na każdym etapie inwestycji.

* Przykłady typowych basenowych central wentylacyjnych stosowanych na różnych wielkościach hal basenowych do użytku prywatnego lub publicznego.

Producentów central klimatyzacyjnych z przeznaczeniem do hal basenowych jest wielu. Każdy ma swoje rozwiązania i pomysły by stworzyć urządzenie z najwyższymi parametrami a ich okres użytkowania wydłużyć maksymalnie.

Jak przekonać Inwestora i Zespół Projektowy, że deklarowana jakość będzie potwierdzona w czasie eksploatacji?


Odpowiedź jest prosta! Pytać producenta o metodę obliczeń i badań projektowanych urządzeń, potwierdzone kartą doborową w oparciu o certyfikowany program. Każdy szanujący się producent i dbający o długie relacje biznesowe z klientami dysponuje odpowiednim programem obliczeniowym i udostępnia informacje na jego temat. Warto zatem szukać odpowiednich oznaczeń i symboli potwierdzających solidność oferowanego produktu.Wybierając system wentylacyjny do hali basenów należy szukać produktów sprawdzonych i niezawodnych. Ich koszt zakupu powinien być potwierdzony funkcjonalnością, bezpieczeństwem, niskimi kosztami eksploatacji i niezawodną pracę przez jak najdłuższy okres!

Każdy szanujący się producent udostępnia informacje o swoich produktach instytucjom, stowarzyszeniom badawczym by potwierdzić najwyższą jakość oferowanego produktu. Zakup profesjonalnego systemu wentylacji i klimatyzacji do hali basenu to inwestycja na długi okres eksploatacji przynosząca oczekiwany komfort i niezawodność.

Właściwa izolacja hali basenu decyduje o bezpieczeństwie i niskich kosztach użytkowych basenu kąpielowegoZapoznaj się z najlepszym systemem paroizolacji...!


Każdy kryty basen wymaga systemu osuszania z odzyskiem ciepła, aby utrzymać komfortowy klimat i stałą wilgotność względną przy jak najniższych kosztach energetycznych. Abt jednak sprostać wyzwaniu hala basenowa powinna być dobrze izolowana i zapobiegać przenikaniu wilgoci w głąb konstrukcji i materiałów wykończeniowych wnętrza pomieszczenia basenu. Do wykończeń wewnętrznych powierzchni stropów i ścian należy unikać stosowania materiałów o dobrych własnościach izolacji cieplnej. Idealnym rozwiązaniem mogą być materiały zabezpieczone od strony pomieszczenia szczelną paroizolacją. Jak to zrobić...? Czytaj dalej ...

Uwagi do klimatyzacji basenów


Aby zapewnić optymalne rozwiązanie projektowe, dostosowujemy nasze procedury sterowania do indywidualnych warunków aplikacji. W ten sposób zachowujemy wartość Twojej inwestycji i zapewniamy gościom i pracownikom przyjemną, komfortową atmosferę przy najniższych możliwych kosztach użytkowania wentylacji i klimatyzacji.

Czy masz jakieś pytania w tej sprawie? Skontaktuj się z nami!

Również warto przeczytać;

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike
Szukaj