Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Decyduj o kosztach użytkowania basenu w czasie budowy

energooszczędny basen kryty

Elementy składowe kosztów utrzymania krytego basenu


Ze względu ma różnorodność klimatu w naszej strefie geograficznej, większość inwestorów rozważa budowę basenu krytego. Co pozwala na korzystanie z kąpieli w basenie bez ograniczeń. Jednak taka inwestycja wiąże się ze szczególną troska o przygotowanie właściwego klimatu w pomieszczeniu, który zapewni nam komfort ciepła kąpieli ale również bezpieczeństwo budynku i niskie koszty eksploatacji na wiele lat.

Tylko w fazie przygotowań do budowy mamy największy wpływ na ostateczne niskie koszty eksploatacji basenu krytego. To moment, który bardzo często jest pomijany. Dopiero w trakcie eksploatacji jesteśmy często zaskakiwani wysokością co miesięcznych kosztów utrzymania basenu a z czasem nieoczekiwanych poważnych napraw budowlanych.

Główne czynniki generujące koszty eksploatacji;

  • energia elektryczna – pompy, oświetlenie, ew. ogrzewanie,
  • uzdatnianie wody – chemia basenowa,
  • utrzymanie właściwych parametrów powietrza dla basenów krytych; osuszanie, wentylacja lub klimatyzacja,
  • ogrzewanie pomieszczenia basenu - własna kotłownia lub przyłącze zewnętrzne,
  • utrzymanie czystości całego pomieszczenia – środki czyszczące i dezynfekcyjne,


Cechy fizyczne basenów wpływające na koszty eksploatacji;

  • wielkości basenu, (powierzchnia niecki i głębokość)
  • wyposażenia basenu w atrakcje wodne,
  • sposobu i czasu użytkowania basenu,
  • zastosowanej technologii uzdatniania wody – filtracja i dezynfekcja,
  • zastosowania elementów zmniejszających straty ciepła – pokrywa lustra wody,
  • nośnika energii cieplnej i wykorzystanie tanich źródeł – kolektory słoneczne, pompy ciepła, wymienniki gruntowe itp.

Oszacowanie kosztów eksploatacyjnych basenu po wstępnym wyborze wielkości zabudowy i wyposażenia basenu jest możliwe do wykonania z dość dużą precyzją. Najczęściej miesięczne koszty wahają się w granicach 2000-3500 zł dla basenów o powierzchni lustra nie większej jak 20-30 m2.

Jak można ograniczyć koszty energetyczne eksploatacji basenu?

Po kilkudziesięcioletnim okresie projektowania i budowie basenów prywatnych gdzie standardem było wykorzystywanie pomieszczeń piwnicznych z ograniczonym dostępem do światła dziennego ze sztucznym oświetleniem a nie rzadko również z problemami nadmiernej wilgoci nadszedł czas budowy nowoczesnych basenów. Dzisiaj wygoda i dobre samopoczucie w nowoczesnym basenie odgrywają decydującą rolę. Aby to osiągnąć, pomieszczenie musi być prawidłowo zaprojektowane i wykonane z uwzględnieniem właściwości zjawisk fizycznych klimatu panującego w nim. 

Nisko energetyczna konstrukcja budynku hali basenowej to podstawa. Wykonanie basenu prywatnego dziś w takiej technologii nie jest problemem jak jeszcze parę lat wstecz. Koszty energetyczne takiego basenu nie powinny przekraczać 20-30 zł dziennie a więc nie wiele więcej niż użytkowanie innych potrzeb związanych z rekreacją.


Składowe niskoenergetycznej hali basenu

Pełna izolacja termiczna i paraizolacja na dachu, suficie i ścianach.

Istotne prace budowlane decydujące o jakości i bezpieczeństwie hali basenu to wykonanie wewnętrznej izolacji cieplnej wszystkich elementów składających się na kubaturę budynku. Zastosowanie izolacji cieplnej oznacza że powierzchnie ścian i sufitów są utrzymywane bardzo blisko temperatury pokojowej. Celem jest, by materiały z których zbudowana jest hala basenowa oddawały mniej ciepła do otoczenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na wspólną izolacje cieplną z paraizolacją. Tak przygotowana budowa zapewnia niskie koszty ogrzewania budynku i bezpieczeństwo konstrukcji przed wilgotnością generowaną przez nieckę basenową i inne elementy rekreacji wodnej.

Uwaga: wiele firm wykonawczych sugeruje brak potrzeby wykonania wewnętrznej paraizolacji argumentując, że ściany powinny „oddychać” a nadmiar wilgoci powinien usuwać bardzo wydajny system wentylacji. To typowe rozwiązanie dla pomieszczeń łazienkowych gdzie stopień podwyższonej wilgotności nie trwa długo i jest nieporównywalnie niższy niż na basenie. Wydajna wentylacja na basenie nie oznacza wysokie parametry pracy. Należy zbilansować izolacje pomieszczenia basenu z wydajnością systemu wentylacji. Nowoczesne hale basenów kąpielowych charakteryzują się niewielkim systemem wentylacji z oparciu o nowoczesna centrale wentylacyjną.

Aby przeciwdziałać penetracji wilgotności, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie prac w budynku. Należą do nich roboty związane z; konstrukcje dachowe, ścienne, okienne i podłogowe, a także strefy łączenia podłogi, ściany i sufitu.

  • Technologia łączenia konstrukcji powierzchni hali basenu musi być taka, aby zmiana klimatu na zewnątrz nie powodowała wytrącania się kondensacji na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych użytych materiałów budowlanych.
  • Doświadczenie pokazuje, że wewnętrzna izolacja cieplna z paraizolacją aluminiową jest najbezpieczniejszą metodą. Izolacja termiczna zapewnia przyjemnie ciepłe powierzchnie a bariera paroizolacyjna chroni budynek przed wilgocią. Dzięki temu wszystkie elementy są zawsze suche i mogą być zaprojektowane zgodnie z życzeniem Inwestora. Ta technologia sprawia, że wszystkie elementy basenu otrzymują optymalną ochronę cieplną i ochronę przed penetracją wilgoci. Oszczędza to energię i zapewnia przyjemne ciepłe powierzchnie w hali basenu.
  • Najlepsze efekty osiągamy przy zastosowaniu dodatkowej izolacji wewnętrznej min 5 cm.  Paraizolacja powinna być wykonana z pełnym profesjonalizmem. Najmniejsza nieszczelność spowoduje problemy przenikania wilgoci w głąb konstrukcji hali basenu. Specjalne okna z najlepszymi wartościami U i wysokim zyskiem słonecznym.
  • Optymalne powierzchnie przeszklenia i wysokiej jakości ramy okienne zapewniają komfortowe temperatury (brak przeciągów w pobliżu okna). Rama okienna musi zawsze być potrójnymi szybami. przesuwane okna mogą być podwójnie ze względu na ograniczenie ciężaru. Całkowita szklana powierzchnia basenu nie powinna przekraczać 30% powierzchni basenu.
  • Zmienne tryby pracy systemu wentylacji. Dzięki energooszczędnemu trybowi pracy (powietrze w pomieszczeniu o 2-3 stopnie cieplejsze niż temperatura wody), wysokiej jakości systemy wentylacyjne (niski ruch powietrza w pomieszczeniu, a zwłaszcza na powierzchni wody, a także przesunięcie wilgoci w fazach spoczynkowych)dopasowują swoją wydajność do aktualnych warunków klimatycznych na basenie. Obecnie taki typ systemu wentylacji zapewnia najniższe koszty eksploatacji.
  • Przykrycia termiczne. Nowoczesne przykrycia niecki basenu zmniejszają parowanie wody podczas okresów nie kąpielowych i utrzymują ciepło w basenie. Tym samym ograniczając intensywność pracy wentylatorów centrali wentylacyjnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt iż przy prawidłowym wykonaniu systemu wentylacji koszty wykonania automatycznej pokrywy względem oszczędności mogą być minimalne. System pokrywy termicznej doskonale sprawdza się na basenach o małej powierzchni gdzie hala jest ogrzewana i osuszana z wykorzystaniem osuszaczy basenowych.
  • System wentylacji z odzyskiem ciepła. Powietrze z basenu musi być osuszone. Nowoczesne centralne systemy wentylacyjne zapewniają stały kontrolowany przepływ powietrza osuszając go i odzyskując ciepło. Ciepło odzyskane z osuszania powietrza usuwanego z hali basenu jest wykorzystywane do podgrzania nawiewanego świeżego powietrza. Dodatkowo użytkownik może ustawić czas działania wentylacyjnej centrali basenowej i wartości parametrów powietrza w celu oszczędzania energii.
  • Wsparcie ogrzewania nowymi technologiami źródeł odnawialnych. Basen to idealne miejsce dla pozyskiwania ciepła słonecznego, dla celów ogrzewanie, lub podgrzewania ciepłej wody w basenie. Wykorzystanie nowych technologii systemów solarnych jest jak najbardziej zasadne. Wsparciem systemu mogą być również panele fotowoltaiczne. Praktyka pokazuje, iż możemy zredukować koszty energetyczne nawet o 50%.
  • Izolacja niecki basenu. Niezależnie od tego, czy są to baseny betonowe, ze stali nierdzewnej czy z tworzywa sztucznego, straty ciepła do podłoża mogą być zminimalizowane dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej niecki basenu, podłoża i ścian przyległych. O technologii sposobie izolacji w dużej mierze decyduje układ rozmieszczenia pomieszczeń technicznych i warunków lokalnych.
  • Efektywne ogrzewanie basenu. Ze względu na potrzeby utrzymania wysokiej temperatury w hali basenu wymagana jest profesjonalna instalacja grzewcza. Zazwyczaj główne źródło ciepła jest używane dla potrzeb domu jak również hali basenu krytego . Moc grzewczą należy zaprojektować w odniesieniu do jednorazowego podgrzewania wody w basenie i podtrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach pozostałych. Aby utrzymać moc grzewczą w wymaganych granicach, należy ją dobrać w taki sposób, by wstępna moc podgrzewania wody w basenie nie było obliczana na najzimniejszy dzień w roku. Zapewnia to optymalne działanie instalacji grzewczej, nawet gdy źródło ciepła ma niskie parametry (duża bezwładność systemu).
  • Woda w basenie jest podgrzewana za pomocą wymiennika ciepła zlokalizowanego zazwyczaj w pomieszczeniu technicznym. Przepływa przez niego czynnik grzewczy (woda obiegowa z kotłowni) a po jego powierzchni uzdatniona woda basenowa.
  • Powietrze na hali basenu może być dodatkowo dogrzewane za pomocą ogrzewania podłogowe rozmieszczonego na plaży wokół niecki basenu. Sytuacja taka szczególnie jest wymagana gdy hala basenu jest posadowiona bezpośrednio na gruncie bez tzw. pomieszczenia podbasenia. W ten sposób powietrze w basenie może być utrzymywane na stałym poziomie nawet przy mocno zmieniającym się promieniowaniu słonecznym. Na basenach o małej powierzchni lustra wody stosujemy osuszacz basenowy, który jest montowany na ścianie. Może on stanowić jedyne źródło ogrzewania i osuszania powietrza w hali basenu.

Uwaga. Przy zastosowaniu nowoczesnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Inne powierzchnie grzewcze, takie jak ogrzewanie ścienne, podłogowe, grzejnikowe lub ogrzewanie sufitowe, więcej przynoszą wad niż korzyści, a ich zastosowanie w hali basenu powinno być zapewnione tylko w uzasadnionych przypadkach.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj