Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Właściwa izolacja ścian to bezpieczeństwo konstrukcji budynku

Paraizolacja w hali basenu

Wymagana przy budowie hali basenowej izolacja ścian gwarantuje bezpieczeństwo i niskie koszty ogrzewania!

Podejmując decyzję o budowie przydomowego basenu kąpielowego warto rozważyć kwestie związane z wymogami technicznymi i użytkowymi dla stosowanych materiałów. Jest to ważna sprawa gdyż baseny kąpielowe szczególnie te w budynku zamkniętym należą do obiektów technologicznie trudnych w realizacji a użyte materiały i technologia muszą przezwyciężyć długotrwałe oddziaływanie wilgotnego środowiska. Czasami sam nawet najnowocześniejszy system wentylacji nie wystarczy by utrzymać bezpieczeństwo budowlane budynku. Podstawowe założenie realizacji budowy basenu krytego to; wieloletnie użytkowanie przy maksymalnie niskich kosztach eksploatacji!

Technologia ocieplania ścian


Izolacja wewnętrzna ścian dla krytych basenów jest często pomijana ze względu na dodatkowe koszty jak również niska wiedzą wykonawcy o zjawiskach fizycznych panujących w hali basenu. Głównym zadaniem paraizolacji jest powstrzymanie penetracji pary wodnej w głąb ściany i jej wykraplania się. To proces niezauważalny ale w perspektywie dłuższego czasu jego skutki są bardzo niebezpieczne i prowadza do poważnych katastrof budowlanych.   

Obecnie są dostępne płyty ścienne o najwyższym poziomie izolacji. Zawierają one jednostronną laminowaną paraizolację wykonaną z aluminium. Płytę można go nakładać bezpośrednio na powierzchnię ściany pokrytą tynkiem tradycyjnym, płytkami, warstwą farby, itp.

Aranżacja wnętrza basenu staje się coraz bardziej indywidualna i musi opierać się na osobistym poczuciu komfortu. Śródziemnomorskie motywy to idealne pomysły dla realizacji wykończenia ścian pomieszczenia krytych basenów. Ze względu na wytrzymałość i stabilność nowoczesnych izolacji powierzchni trwałość prac dekoratorskich pozostaje na bardzo długi czas. Badanie przeprowadzone przez Instytut Polimerów wykazało, że wewnętrznie wyłożenie elementami nowoczesnego systemu płyt izolacyjnych jest bardziej stabilne niż konwencjonalne systemy tynków elewacyjnych. Wyższa wytrzymałość wynika z dodatkowego wzmocnienia tkaniny przed roszczelnieniem w połączeniu z dodatkowym laminowaniem warstwy aluminium.

Dzisiejsze technologie dotyczące ścian zewnętrznych, dostarczają izolację o grubości 20 lub 30 cm. Dlatego często podnosi się kwestię, czy nadal jest przydatna dodatkowa izolacja z paraizolacją wewnątrz pomieszczenia?


Należy zauważyć, że na krytym basenie odczuwalny komfort klimatu to temperatura powietrza około 30 °C i wilgotnością 55% . Oznacza to o około dwa razy wyższą wilgotność powietrza niż w pomieszczeń w których przebywamy na co dzień. Dlatego jest konieczna w każdym przypadku izolacja poszczególnych ścian, dachu i konstrukcji budynku. Istnieje również wiele norm określających czy dany materiał budowlany jest odporny na warunki klimatyczne basen.
Podczas projektowania wszystkie obszary łączące konstrukcje hali basenu, takie jak ściana-okno, ściana-sufit lub przejścia między ścianami-podłogą, muszą być dobierane według ścisłych obliczeń wynikających z normatywów. Za wszelką cenę należy unikać mostków termicznych.
 
Ponadto powietrze znajdujące się w pomieszczeniu basenu zawierające chlorki nie powinno trwale wpływać na strukturę żelbetonowych ścian, ponieważ może to spowodować destrukcję pręta zbrojeniowego na skutek wewnętrznej korozji.
Te argumenty z pewnością przemawiają za wewnętrzną izolacją cieplną z paraizolacją. Zachowanie izolacji termicznej, sprzyja również utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz hali basenu, dla bezpieczeństwa mostków i ochrony konstrukcji przed wilgocią. Wszystkie powierzchnie pozostają ciepłe i suche co zapobiega tworzeniu się wilgoci i pleśni.

Warstwa paraizolacji


Rozważając możliwości efektywnego wykonania izolacji cieplnej i zapobieganiu tworzeniu wilgoci, myślimy przede wszystkim o zabezpieczeniu powierzchni ścian zewnętrznych.


Jednak w przypadku hali basenu ściany wewnętrzne są bardziej narażone na różnicę temperatur wynoszącą 10 stopni w salonach i 15 stopni w piwnicach przez cały rok. W zależności od materiału budowlanego może to prowadzić do powstawania wilgoci, szczególnie w rogach pomieszczenia (mostki termiczne). Dlatego zaleca się wszechstronną izolację od strony basenu. Ma to również tę zaletę, że wewnętrzna ściana sąsiedniego pokoju nie oddaje ciepła w okresie letnim ( basen ma około 30 ° C przez cały rok i może to prowadzić do nieprzyjemnego ogrzewania salonu bez dodatkowej ochrony cieplnej). W przypadku domów o bardzo wysokiej jakości (poziom domu pasywnego) izolacji ścian wewnętrznych w kierunku salonu jest koniecznością.
 
Najbezpieczniejszą metodą jest wszechstronna izolacja powierzchni ścian i sufitu basenu paraizolacją. Zapewnia to wytworzenie ciepłych powierzchni ścian w rogach pokoju, wykluczając całkowicie chłodne miejsca i możliwość generowania wilgoci.

Szczelność paraizolacji

Wewnętrzna izolacja cieplna i paraizolacja musi być wykonana hermetycznie bez jakich kol wiek szczelin. Przypadkowe rozwarstwienia bariery parowej, które w praktyce są nie do uniknięcia, nie stanowi większego kłopotu, można je bezpiecznie zabezpieczyć odpowiednimi środkami pomocniczymi. W indywidualnych przypadkach można również skorzystać z usług doradczych producenta. Ważne jest, aby używać sprawdzonego systemu z gwarancją producenta. Podczas tych prac należy również uwzględnić powierzchnię sufitu. Czynności te powinny być wykonywane ze szczególną dokładnością co skutecznie ograniczy penetrację pary wodnej w głąb konstrukcji hali basenu.

Korzystając z gotowych dostępnych rozwiązań technologicznych, tworzymy podstawę konstrukcji ściany i sufitu do nakładania zewnętrznych warstwy dekoracyjnych i wykończeniowych w dowolnej konfiguracji np. kamień dekoracyjny, ceramika, płyty gipsowo kartonowe, farby itp.

Powierzchnie szklane - okna świetliki


Okna pionowe. Typ użytego okna i jego wielkość staje się coraz ważniejsze przy projektowaniu basenu. Duże powierzchnie szklane i ogrody zimowe wymagają specjalnego rozwiązania. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury na basenie należy spełnić pewne wymagania w odniesieniu do szyb jak i ram okiennych.
Aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej na ich powierzchniach, w basenach należy stosować wyłącznie szyby o wysokiej izolacyjności cieplnej. W zależności wielkości powierzchni okien i miejsca ułożenia, powinny one być dwuwarstwowe (min. Ug = 1,1 W / m˛K) lub o bardzo wysokiej izolacyjności z trzech warstw szyb (do Ug = 0,5 W / m˛K). Technologia budowy okien powinna być o najwyższych wartościach izolacyjności cieplnej. W przypadku przeszklenia ruchomego zaleca się stosowanie podwójnych szyb ze względu na wagę. W każdym razie powinny spełniać warunek wysokiego parametru izolacji profilu ościeżnicy, który spełnia wymogi stosowania go w technologii budowy basenu.


Pomieszczenia hali basenowej gdzie przewidziano budowę wysokich okien należy wyposażyć w
system wentylacji nawiewu suchego powietrza z dołu. Takie rozwiązanie zapewnia stworzenie idealnych warunków klimatycznych ze względu na wykorzystanie zjawiska powolnego ruchu powietrza w całej przestrzeni basenu.

Przy takiej konstrukcji hali basenu z dużym przeszkleniem warto wykorzystać również ciepło pochodzące od słońca. System wentylacji powinien mieć takie rozwiązania by przy gwałtownym podniesieniu temperatury lub spadku załączał odpowiednie tryby pracy centrali klimatyzacyjnej.

Doświadczenie pokazuje, że nawet pionowe fronty przeszklenia zlokalizowane w kierunku południowym (+/- 15 °) rzadko mają tendencję do mocnego przegrzewania się w pomieszczeniu basenu.

Świetliki i okna dachowe




O ile to możliwe, przy budowie hali basenu należy unikać świetlików i szklenia poziomego. Taka konstrukcja ma tendencję do tworzenia kropli nawet przy temperaturze zewnętrznej 0 ° C. Przy konieczności stosowania takiego rozwiązania koniecznie należy wykonać oddzielny nawiew ciepłego suchego powietrza. Dodatkowo należy je wyposażyć je w rolety słoneczne zwłaszcza przy orientacji południowej i południowo-zachodniej.

Warto również pamiętać o zasadzie; im więcej przeszkleń tym wyższe koszty wykonania i użytkowania systemu wentylacji (efekt cieplarniany generujący zwiększone parowanie wody).

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj