Projekt i budowa basenu ogrodowego?
Wybór basenu i decyzja o jego budowie to wyzwanie nie tylko techniczne ale również finansowe. Na myśl przychodzi jego wielkość, funkcjonalność i lokalizacja (
w domu lub ogrodzie).
W obu przypadkach musimy całą inwestycję sformalizować od strony projektowej i prawnej a to z pewnością wiąże się z dodatkowymi kosztami i na pewno w przyszłości podatkami. Czy przyjemność musi tyle kosztować?Do budowy każdej wielkości basenu powinniśmy podejść bardziej praktycznie i zadać sobie kilka ważnych pytań;- do czego będzie potrzebny basen i jakie ma pełnić funkcje,
- ile wody nam potrzeba żeby mieć oczekiwaną radość (wielkość basenu. powierzchnia),
- jak często będziemy korzystać z kąpieli,
- jakie koszty użytkowe jesteśmy w stanie ponieść
Każdy z nas kąpał się w wannie i doskonale wie jak niewiele wody potrafi sprawić przyjemność.
Zatem czy warto budować duży basen (
klasyczny przydomowy basen o powierzchni minimalnej 20 m²),
w którym możemy się wykąpać i popluskać? Wybór wielkości basenu nie powinien stanowić dla nas większego problemu. Zawsze odnosimy się do ilości wolnego miejsca i uwarunkowań lokalnych zabudowy. Przepisy budowlane jasno określają kiedy należy zgłosi taką inwestycje do urzędu i jakie należy zachować odległości względem sąsiednich działek i domów. Zwróćmy szczególną uwagę na możliwość swobodnego korzystania z basenu; ścieżki łączące z domem, bezpieczny taras, swobodny dostęp do pomieszczeń sanitarnych, ogrodowej kuchni, osłony przed wiatrem, zachowanie intymności sąsiedzkiej. Jeżeli jest to możliwe basen powinien być zlokalizowany w miejscu nasłonecznionym. Koniecznie unikać lokalizacji w bezpośredniej bliskości drzew.
Główne prace budowlane przy basenie ogrodowym to;- Prace ziemne w zależności od technologii basenu(wykop pod nieckę basenu, płytę nośna, utwardzenie terenu)
- Przygotowanie przyłączy technicznych (instalacja elektryczna, ujęcie wody, technologia podgrzewania i uzdatniania wody)
- Prace wykończeniowe niecki basenu (mała architektura, zadaszenie, meble ogrodowe itp.)
Wymienione czynności będą się różniły w zależności od przyjętej technologii budowy basenu ogrodowego i ona kształtuje nam ostateczną cenę i koszty eksploatacji.
Wybrana technologia ma też wpływ na funkcjonalność basenu i czas użytkowania bez większych prac modernizacyjnych.
Każdy basen ogrodowy możemy wyposażyć w lekka zabudowę typu altana lub zadaszenia. Elementy te pozwolą nam na wydłużenie okresu kąpieli bez względu na warunki atmosferyczne.
Uchronią również basen przed działaniem negatywnych czynników otoczenia zewnętrznego i poprawią bezpieczeństwo.Przeanalizowanie powyższych zależności
pozwoli nam dokonać wyboru technologii basenu adekwatnie do naszych możliwości finansowych i oczekiwań osobistych. Pamiętajmy, że basen ogrodowy stanowi źródło przyjemności i relaksu a prace z jego obsługa nie powinny zabierać dużo czasu i specjalistycznej wiedzy technicznej.
Basen
klasyczny wkopany w ziemię
Basen klasyczny mimo bogactwa architektury i różnorodności wykonania stanowi poważne obciążenie budżetu domowego nie zawsze adekwatnego do jego wykorzystania na nasze potrzeby ( przykład -projekt basenu kąpielowego ).Utrzymanie basenu w czystości, podgrzanie wody do min 30 °, oraz zakup odpowiedniej ilości chemii dla utrzymania higieny ze względu na ilość wody to koszt minimum 1000 zł/m-c. W przypadku basenu krytego dochodzą nam
koszty wentylacji i osuszanie pomieszczenia hali basenu około 800 zł/m-c.
Te wartości rosną proporcjonalnie do wielkości basenu i są stałe wynikające z właściwości wody znajdującej się w niecce basenu. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać parowania wody, jej wychładzanie.
Więc płacimy za posiadanie basenu bez względu na to czy z niego korzystamy czy też nie.
Pływanie w basenie klasycznym dowolnym stylem ze względu na długość niecki jest z pewnością tylko próbą, pozostaje nam zatem tylko kąpiel i zabawa w ograniczonym zakresie. Taka sytuacja ogranicza spełnienie naszych marzeń, mimo wolnych przestrzeni jakimi dysponujemy w domu i ogrodzie . Podejmujemy o decyzji budowy basenu wkopanego korzystając z gotowych technologii wykonania niecki basenowej.
Przenośny basen z przeciwprądem Swim Spa
Człowiek jest jednostką, która podlega ciągłej ewolucji na skutek czynników zewnętrznych podobnie jak świat który nas otacza. Nasz sposób podtrzymania życia populacji znacząco różni się od tego z przed paru tysięcy lat.Zmieniają się nasze upodobania, potrzeby i jednocześnie dążymy do podniesienia standardu życia. To co kiedyś było luksusem i szczytem osiągnięcia technicznego jest już tylko historią. Cały czas dążymy do tych wyższych i praktyczniejszych rozwiązań. Ewolucja i koszty jej wdrażania zmuszają nas do racjonalnego myślenia.
Miejsca relaksu i przyjemności jakim są przydomowe baseny też podlegają tym zmianom. Oczywiście z zachowaniem najważniejszych swoich zalet ale
ich funkcjonalność jest dopasowana do czasów teraźniejszych. Współczesne baseny kąpielowe Swim SPA to nie jest już miejsce wyłącznie na kąpiel chłodzącą i relaks. Wiedza i doświadczenie wielu pokoleń pozwoliła na stworzenie miejsca w którym odzyskujemy sprawność fizyczną, zdrowie i relaks na najwyższym poziomie. Możemy również w nich nawiązywać relacje towarzyskie i umacniać więzi rodzinne. Zaplecze w postaci baru lub kuchni ogrodowej doskonale wpisuje się w nasze potrzeby bycia z bliskimi. Nowoczesna technologia ograniczyła ich koszty inwestycyjne i użytkowe do minimum.
Na nasze potrzeby współczesnego życia stworzono kompaktowe baseny kąpielowe Swim Spa o precyzyjnych funkcjach wpływających na nasze samopoczucie i potrzeby życiowe!Poznajmy technologię i funkcję basenów Swim Spa, umożliwiających pływanie na dowolnym dystansie, zabiegi terapeutyczne, relaks, ćwiczenia aquafitness. To wszystko na nie wielkiej powierzchni wody bez żadnych ograniczeń i zależności od instytucji prawnych. No i to co najważniejsze; koszty użytkowe i eksploatacyjne są nie porównywalnie niższe! ( przykład -projekt basenu pływackiego )Nowoczesna zadaszenia tarasów i basenów Bez zezwolenia, do samodzielnego montażu, na każdą pogodę…!
Altana ogrodowa w naszym klimacie to stały element małej architektury w sąsiedztwie naszego domu lub ogrodu. Pełnią różne funkcje zarówno gospodarcze jak i rekreacyjne. Łagodniejsze przepisy budowlane, pozwalają na ich budowę bez zbędnych formalności a powierzchni zabudowy altany ogrodowej możemy zwiększyć do 24 m 2 lub 35 m jeżeli jest ona budowana poza terenem miejskim. Nie wątpliwie są to argumenty sprzyjające popularności takiej zabudowy.Ciekawą propozycją jest zakup gotowej klimatycznej altany ogrodowej dla celów rekreacyjnych. Wykonana z materiałów zestawionych w nowoczesną technologię o różnych wielkościach powierzchni zabudowy
pozwala na samodzielny montaż i dopasowanie do nowoczesnego budownictwa.....
Również warto przeczytać;