Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Przygotowania do budowy basenu kąpielowego


Przygotowania do budowy krytego basenu Nowa technologia sprzyja funkcjonalności...!


Uwagi ogólne


Przystępując do planów budowy basenu krytego miejmy świadomość, iż jest to trudny technologicznie do wykonania budynek a koszty budowy i użytkowania na pewno będą wyższe niż przy tradycyjnym budynku mieszkalnym. Różnica bierze się z faktu, że pomieszczenie basenu jest przeznaczone dla osób kąpiących się i dla nich musimy stworzyć najlepsze warunki klimatyczne. Wyższa temperatura powietrza i duża jego wilgotność wymaga przygotowania odpowiedniej technologii zapewniającej bezpieczeństwo i trwałość użytych materiałów. Wiąże się również z późniejszymi kosztami użytkowania.

Zatem do budowy każdej wielkości basenu powinniśmy podejść bardziej praktycznie i rozważyć kilka ważnych zagadnień;
  • do czego będzie potrzebny basen i jakie ma pełnić funkcje, (prestiżowe, rekreacyjne, prozdrowotne, sportowe),
  • ile wody nam potrzeba żeby mieć oczekiwaną radość (wielkość basenu, powierzchnia, głębokość),
  • jak często będziemy korzystać z kąpieli, kto będzie głównym użytkownikiem?
  • jakie koszty użytkowe jesteśmy w stanie ponieść
  • czy dysponujemy wystarczającymi warunkami lokalnymi do przeprowadzenia takiej inwestycji?

Każdy z nas kąpał się w wannie i doskonale wie jak niewiele wody potrafi sprawić przyjemność. Czy warto budować duży basen (o powierzchni minimalnej 40 m²), w którym możemy się tylko wykąpać i popluskać, a może poszukać nowoczesnych pomysłów dzięki którym zyskamy lepszą funkcjonalność basenu.

Odpowiednia jakość i technologia wykonania budynku basenu krytego?


Zmieniająca się technologia to też problem który narzuca nam przyszłościowe rozwiązania nie zawsze sprawdzone już na etapie projektu. Zatem czynne uczestnictwo na etapie projektu w oparciu o własne pomysły i życzenia jest jak najbardziej zasadne. Nasze pomysły powinna wdrażać osoba ściśle związana z budową basenu mająca doświadczenie i kontakty z dostawcami poszczególnych rozwiązań technologicznych co zapewni nam udaną realizację budowy basenu z jednego źródła.

Właściwy klimat na basenie kąpielowym


Komfort to subiektywne odczucie dobrego samopoczucia, które uzależnione jest od temperatury pomieszczenia i indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest również aktywność ruchowa osoby przebywającej w pomieszczeniu. Zasadą jest, iż osoby mniej aktywne potrzebują znacznie więcej ciepła niż osoby w ruchu.



Zasadniczym problemem w hali basenu jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury powietrza przy maksymalnie niskich kosztach ogrzewania.

Wysokie temperatury powierzchni możemy uzyskać dzięki efektywnej jakości izolacji przestrzeni w której znajduje się basen. Rozwiązanie to uzyskujemy dzięki wykorzystaniu najwyższej izolacji wewnętrznej i zewnętrznej budynku eliminującej mostki cieplne. Optymalna temperatura w hali basenu wynosi 30 - 32⁰ C, a optymalna wilgotność względna nie więcej niż 55 - 60%. Parametry powietrza to ściśle powiązana relacja z temperatura wody w basenie.

Temperatura powierzchni materiałów na basenie niskoenergetycznym


Ocieplenie ścian i sufitów na basenie to konieczność! Ściany i sufity na basenie krytym nisko-energetycznym powinny być dobrze izolowane, by ich powierzchnie miały temperaturę bliską temperatury powietrza. Temperatury te wynoszą w granicach 27-29 ⁰C a zatem mają takie wartości jak np. temperatura ogrzewania podłogowego w salonie. To idealne warunki komfortu.
Właściwy system wentylacji i osuszania hali basenu ogranicza wilgotność i dopasowuje swoje parametry pracy do zmieniających się warunków na basenie i na zewnątrz budynku, utrzymując wymaganą temperaturę powietrza.

We wszystkich sprawach związanych z projektem budynku basenu krytego, należy wziąć pod uwagę, że hala basenu jest pomieszczeniem dla osób kąpiących się a warunki w niej panujące są inne niż w budynkach mieszkaniowych. Wynika to z faktu, iż powietrze w hali basenu w normalnych warunkach pracy zawiera około dwa razy więcej wilgoci powstałej na skutek stałego parowania wody z niecki basenu. Zatem projekt basenu krytego powinien odzwierciedlać potrzeby osób korzystających z basenu kąpielowego!

Wielkość niecki basenu decyduje o kosztach inwestycji i eksploatacji!



Elementem decydującym o kosztach inwestycji jest z pewnością technologia wykonania niecki basenu. O ile w przypadku projektu basenu ogrodowego rozwiązań mamy bardzo wiele to kryty basen ogranicza nam wybór. Powodem jest sposób realizacji budowy, który naturalnie wyklucza wstawianie elementów wielkogabarytowych chyba, że pewne procesy budowlane odwrócimy a to z pewnością generuje większe koszty. Generalnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie niecki żelbetonowej, która może być wykończona ceramiką, folia basenową lub wstawienie gotowego kompaktowego basenu. Pośrednim rozwiązaniem może być basen modułowy z tworzywa sztucznego lub stali kwasoodpornej.

Wielkość powierzchni basenu decyduje o kosztach eksploatacji basenu krytego. Wiąże się to z faktem nieustannego parowania wody. Im większa powierzchnia lustra wody tym większa będzie potrzebna wydajność systemu wentylacji. Dodatkowo większa pojemność niecki basenu decyduje o bardziej rozbudowanej technologii uzdatniania wody basenowej i użytych środków chemicznych. Optymalna wielkość basenu dla domowej rekreacji jest 8 x 4 x 1.5 m

Lokalizacja basenu kąpielowego względem innych pomieszczeń mieszkalnych.



Przygotowanie miejsca pod zabudowę basenu powinno odbywać się w oparciu o warunki lokalne i dostępnej wolnej powierzchni. Basen może być zlokalizowany praktycznie w każdym miejscu budynku np.: piwnica, salon, nie wykorzystany garaż. Jeżeli ma być to zabudowa oddzielna warto określić sposób komunikacji z pozostałymi budynkami. W przypadku zastosowania elewacji przeszklonej jej ekspozycja powinna być w kierunku południowym. Wielkość plaży decyduje o komforcie użytkowym ale powoduje zwiększenie powierzchni pomieszczenia a więc koszty ogrzewania.

Oto kilka zadań które warto przemyśleć;
  • Połączenie sauny
  • Połączenie basenu kąpielowego z miejscem hydromasażu
  • Dostęp do siłowni
  • Prysznic / WC / Szatnia
  • Pomieszczenie techniczne / Kotłownia / inne
  • Wyposażenie pomieszczenia basenu w inne atrakcje

Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest ograniczona liczba przegród i drzwi do innych pomieszczeń. Duża przestrzeń basenu lepiej się prezentuje a zaprojektowanie systemu wentylacji i klimatyzacji basenu jest proste i mniej kosztowne. Łącząc basen z pozostałymi pomieszczeniami mieszkalnymi warto wykonać śluzę przejściową, która będzie ograniczać przepływ powietrza basenowego na zewnątrz.

Również warto przeczytać;

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj