Rejestracja
Twój koszyk
0 szt.
0,00
PLN

Budowa wielowarstwowa niecki basenu z przeciwprądem


Technologia wykonania niecki basenu ogrodowego z przeciwprądemPołączenie bieżni pływackiej ze strefą SPA. Istotnym elementem decydującym o funkcjonalności basenu Swim Spa jest kształt niecki basenu i zastosowanych rekreacji wodnych. Większość producentów oferuje baseny z przeciwprądem gdzie w jednej niecce znajdują się dwie strefy; pływacka i rekreacyjna - SPA

Oznacza to że dla pływania i zabiegów hydroterapeutycznych mamy wodę o tej samej temperaturze co nie zapewni nam oczekiwanego komfortu. Idealnym rozwiązaniem jest basen z dwiema oddzielnymi komorami o różnej temperaturze wody.

·         Głębokość basenu, bieżni pływackiej. Nie bez znaczenia jest dobranie odpowiedniej głębokości basenu z przeciwprądem. Minimalna głębokość basenu powinna być 130 cm dla pływania rekreacyjnego i ćwiczeń aqua fitness. Jeżeli myślimy o pływaniu profesjonalnym z pełną mocą głębokość optymalna to 150 cm. Oczywiście przy wyborze basenu ma też dopasowanie go wielkość naszego ciała. Obecnie produkuje się różne wielkości basenów. Długość bieżni pływackiej podaje się w stopach. Najbardziej popularne długości to; 14,15, 17,19,21.

 

·         Rodzaj użytego materiału do wyrobu niecki basenu. Powszechnie do produkcji niecki basenów ogrodowych stosuje się akryl wielowarstwowy wzmacniany żywicami epoksydowymi. Całość jest wsparta na drewnianej konstrukcji lub stalowej. Wadą niecki akrylowej jest niska odporność na promieniowanie słoneczne, wrażliwość na zarysowania i większa dynamika na skręcanie. W przypadku instalacji w ogrodzie mamy do czynienia z pełnym nasłonecznieniem i swobodnym wprowadzaniem nieczystości do basenu a więc wszelkich drobnych twardych materiałów powodujących systematyczne ścieranie powierzchni basenu. Rozwiązaniem jest zadaszenie basenu lub rozważenie zakupu basenu z niecką wykonaną z poliwęglanów (odpornego na zarysowania). Technologia ta ma powszechne zastosowanie przy budowie łodzi. ( np. basen ATV )

 

·         Profil wewnętrzny wanny w dużym stopniu decyduje o przepływie strumienia wody przeciwprądu. Kształt wewnętrzny niecki basenu nie powinien powodować załamania nurtu i dodatkowe nakładanie się fali. Prawidłowo wykonana niecka basenu powoduje przepływ przeciwprądu górnymi warstwami wody a swobodny powrót po dnie basenu. Tam też powinny znaleźć się elementy filtracji zasysające wodę co ułatwia jej prawidłową cyrkulację.


Na podniesienie komfortu użytkowania basenu ogrodowego z przeciwprądem wpływa również jego funkcjonalność a więc; wejście do basenu, schodki zejściowe, rozmieszczenie miejsc hydroterapii, ławeczka treningowa, płaskie antypoślizgowe dno, wydzielone miejsca na specjalistyczny hydromasaż dolnych partii ciała.Funkcjonalność basenu Swim Spa


Baseny swim spa są różnej wielkości, zazwyczaj w przedziale od 3,5 do 5,5 m. Wyróżniamy w nich dwie strefy; bieżnię pływacką i rekreacyjną SPA. 

Profesjonalne rozwiązania wyznaczają dwie oddzielne strefy co zapewnia możliwość zachowania dwóch różnych temperatur wody (pływanie, hydroterapia).

 

·        Układ ławek – baseny swim spa mają różne konfiguracje niecki i różne kształty siedzeń Najlepsza konfiguracja to kwestią osobistego wyboru. Funkcjonalność i ergonomia decydują o ilości miejsc treningowych – wioślarstwo; fotele terapeutyczne – siedzące, półleżące, ławeczki chłodzące; płaskie dno – instalacja dodatkowego sprzętu fizjoterapeutycznego lub fitness.

 

·        Dysze hydromasażu – poszczególne modele różnią się liczbą i rozmieszczeniem dysz. Aby dowiedzieć się, które rozwiązanie jest korzystne, należy skorzystać z testów. Więcej liczba dysz podnosi koszt zakupu basenu, jego utrzymanie i niekoniecznie zwiększa wartość funkcjonalną swim spa.

 

·        Światła - mogą poprawić nastrój. Są także cennym narzędziem bezpieczeństwa, jeśli małe dzieci pływają w porach wieczorowych.

·        Kotwice – elementy umożliwiające łączenie sprzętu;wiosła, liny rozciągające, pętla pływacka. Wyposażenie te zdecydowanie podnosi przydatność funkcjonalna basenu.

·        Schodki – podnoszą bezpieczeństwo wchodzenia i wychodzenia z basenu bez względu na jego głębokość zanurzenia w gruncie.

·        Pokrywa termiczna - osłona ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa, utrzymywania minimalnej wilgotności w pomieszczeniu kąpielowym, mniejsze straty ciepła wody, czystość wody w przypadku instalacji zewnętrznej

·        System jakości wody - to system filtrujący, uzdatniający i podgrzewający wodę. Zazwyczaj jedna automatyka zarządza ustawieniami temperatury wody, oświetleniem LED, pracą hydromasażu. Obecnie standardem jest uzdatnianie wody w oparciu o lampę UV i ozonowanie (hybryda). Filtry wody powinny mieć warstwę bakteriobójczą. Cyrkulacja wody 24h. Inne patentowe rozwiązania decydują o niższych kosztach zakupu chemii do pielęgnacji wody.

·        Zgodność z przepisami VGB - Ustawa Virginia Graham Baker stworzyła wymogi bezpieczeństwa dotyczące uzdatniania wody w basenach kapielowych. Swim spa, które są zgodne z wytycznymi, mają większe kratki wlotowe, specjalne dreny i instalacje hydrauliczną taką by unikała zasysania i dławienia pompy.

·        Obsługa klienta - jeśli kupisz u lokalnego dystrybutora, jest on Twoim pierwszym punktem kontaktowym w zakresie serwisu. Większość producentów ma dobre działy obsługi klienta. Nieliczne z problemami są zazwyczaj widoczne po przeczytaniu raportów BBB. Ponadto byłbym bardzo sceptyczny w kwestii zakupu produktu wyprodukowanego w Chinach.

·        Gwarancja - zapytaj o gwarancję, aby porównać różnych producentów. Standardem jest gwarancja 5-10 lat na poszczególne opcje budowy basenu i podzespoły.


Systemy nadzorujące pracę basenu ogrodowego

 
Każdy nowoczesny basen ogrodowy powinien być zautomatyzowany pod względem załączania funkcji użytkowych takich jak;

·         Parametry wody, czasu pracy pomp

·         Filtracja i uzdatnianie wody basenu

·         Sterowanie elastyczne pracą przeciwprądu

·         Zastąpienie zaworów ręcznych – bramowych, systemami zaworów elektronicznychTechnologia filtracji wody w basenie
Swim Spa


Nowoczesne baseny Swim Spa są wyposażane w hybrydowe systemy filtracji z zachowaniem stałej cyrkulacji wody w układzie hydraulicznym i niecce basenu. Warunkiem poprawnej filtracji jest zachowanie ruchu wody i równoczesne stosowanie systemów uzdatniających wodę w postaci lampy UV, ozonowania oraz automatyczne dawkowanie chemii basenowej. Taka technologia filtracji gwarantuje wysoką jakość higieniczną wody mimo małej objętości w porównaniu do filtracji stosowanej w basenach tradycyjnych.

 

Wadą tych systemów jest generowanie wysokiej ceny basenu z przeciwprądem, Warto zatem zastanowić się czy wyposażać basen w rozbudowane technologie. Generalnie obowiązuje zasada: jakie będzie obciążenie basenu przez osoby kąpiące się w określonym czasie?

Im większe tym bardziej rozbudowana technologia np. hybryda lampy UV i ozonu.
Stosowanie systemu ozonowania wiąże się z okresową wymianą zapalnika co stanowi koszt eksploatacji (ok. 1500 zł)

Istotnym elementem jest też rodzaj użytych filtrów teleskopowych. Podstawowe parametry to; powierzchnia filtracji i typ rdzenia (właściwości antybakteryjne)Przeczytaj również;

 

·         Jaki basen ogrodowy z przeciwprądem pływackim wybrać, by nie żałować...?

·         Podstawowe parametry wpływające na jakość pływania w miejscu.

·         Kłopoty z przeciwprądem w basenie SWIM SPA.

·         Technologia wykonania niecki basenu ogrodowego z przeciwprądem.

·         Który typ basenu z przeciwprądem jest najlepszy?

·         Typ przeciwprądu i wielkość basenu Swim Spa.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie
Administratorem Twoich danych będzie Vitamela Sp. z o.o., zarejestrowana; Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000497685. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji. Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
Rower wodny Aqua Bike Professional Hydrorider

Aqua Bike Professional Hydrorider to nowy niepowtarzalny stacjonarny rower wodny umożliwiający wykonywanie ćwiczeń aerobowych w wodzie. Wykonany ze stali nierdzewnej, wytrzymujący trudne warunki pracy w środowisku wody basenowej.

Cena na zapytanie

Rower wodny w wannie SPA Bike TONIC V3

Spa Bike Tonic V3 - to wanna z hydromasażem w której jest zamontowany na stałe rower wodny aqua bike

Cena na zapytanie

Szukaj